Arhiva 24.03.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

UZ NOVU CIJENU PLINA

Potrošače plina oneraspoložila je nova cijena s novom godinom. Zaštitna mjera Vlade po kojoj cijena plina za građane smije porasti najviše 15 posto možda ih je tek malo umirila. Neke koji plin plaćaju akontacijski zbunile su nove uplatnice - iznosi su od prijašnjih viši i za puno više nego za 15 posto. Tako je i u nekim slučajevima potrošača koji su akontacijama preplatili prijašnju potrošnju, pa su sada očekivali smanjenje iznosa akontacije ili da on bude otprilike isti, da korekcija naniže zbog preplate bude poništena većom cijenom. Iznoseći primjer jednog potrošača koji si nije mogao objasniti novu akontacijsku cijenu – uz prošlogodišnju akontaciju od 780 kuna, obračunato mu je da ima tisuću kuna viška, ali novi računi ne glase na oko 700, pa ni 900 kuna, već 1.160 kuna, pitali smo za objašnjenje direktora Međimurje plina Vladimira Ivkovića:
- Tako je zbog primjene novog sustava obračuna koji je država propisala i jedinstven je za sve distributere u Hrvatskoj. Novost nam nije draga, imali smo razloga da naš obračun bude kakav je bio, odgovarao je našim specifičnostima. U novom načinu obračuna uveden je pojam tzv. energetske godine. Ona traje od početka desetog mjeseca do kraja rujna iduće godine. Podijeljena je na zimsko razdoblje - od desetog mjeseca do ožujka iduće godine, i ljetno razdoblje - od travnja do rujna. Kao osnovica za akontacije u zimskom razdoblju određena je prošlogodišnja potrošnja u istom razdoblju, u kubicima, ne u novčanoj vrijednosti. Zato su novi računi, za preostala tri mjeseca ovog zimskog razdoblja, puno viši nego su bili prethodne akontacije. Akontacijski računi za ljeto zato će biti puno niži od dosadašnjih. Dosad smo ukupnu akontacijsku obvezu dijelili na 60 posto u prvih šest mjeseci godine, a 40 u drugih šest, pa je odnos između računa bio 3 prema 2. Sada će odnos između zimskih i ljetnih računa vjerojatno biti i 4 prema jedan.
Visina zimskih akontacijskih računa, koja će važiti za prva tri mjeseca ove godine, uznemirila je još jednu našu čitateljicu. Ona je zatražila da bude prebačena u režim računa po stvarnoj potrošnji. Smeta je, kako kaže, što su joj u Međimurje plinu rekli da to ne mogu učiniti jer je već uvedena u sustav kao akontacijski platiša, ne trudeći se baš da budu uvjerljivi i ljubazni u objašnjenju. Ne vjeruje, rekla nam je da se na monopoliste može utjecati, ali neka se zna da ovo s računima nije u redu.
Vladimir Ivković objašnjava da će se na drugi način plaćanja moći prešaltati nakon prvog obračuna, koncem ožujka, odnosno istekom zimskog razdoblja. No, dodaje i da su u Međimurje plinu sami provjeravali učinke novog obračuna. Na uzorku od desetak slučajeva pokazalo se da su vrijednosti stvarne potrošnje plina ipak znatno, za prosječno 23 posto veće od ovako povećanih akontacija.
Vladimir Ivković najavljuje i neke druge značajne novosti za sredinu, odnosno drugu polovicu godine koje se tiču upravo pitanja monopolizma.
- Prije 1. srpnja morat ćemo sklopiti ugovore sa svim korisnicima naših usluga kao distributera, a oni će pritom morati izabrati oskrbljivača plinom. Nadamo se da ćemo u velikoj većini slučajeva i to biti mi, osim za one kojima smo se baš jako zamjerili. U tim ugovorima bit će utvrđen i način plaćanja. Ugovori će stupiti na snagu s početkom desetog mjeseca, odnosno sljedeće energetske godine, i vrijedit će do njenog kraja, konca rujna 2011. godine. Ti će se ugovori svake godine obnavljati.
Dodajmo na kraju da u prvim računima za plin ove godine još nešto zbunjuje potrošače - one koji plaćaju stvarnu potrošnju. Uz iznos obveze potrošača, navedeno je i 2,89 kuna kao cijena kubičnog metra plina.
To je za dvadeset posto više od cijene za prethodni mjesec. Potrošači će svoju obvezu platiti po cijeni kubika uvećanoj za 15 posto – pun iznos cijene kubika plina naveden je kao podsjećanje da će razliku “doštukati” Vlada.
D. Kovač

Izvor: 2865