Arhiva 08.07.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:17.

UZ OBLJETNICU ZAUSTAVLJANJA TENKOVA U MURSKOM SREDIŠĆU

Prigodnom svečanošću minulog utorka obilježena je 20. obljetnica zaustavljanja kolone tenkova JNA koja je iz varaždinske vojarne krenula put Slovenije. Stanovnici Murskog Središća u to su vrijeme 1991. godine načinili živi štit i time spriječili prelazak tenkova preko mosta na Muri i njihov ulazak u Sloveniju.
U prigodnim govorima predsjednika Gradskog vijeća Ivana Lečeka, župana Ivice Perhoča, tadašnjeg zapovjednika Policijske stanice M. Središće Zvonka Rihtarca i lendavskog dožupana Janeza Somija spominjale su se činjenice tog vremena, ali i današnjice u kojoj se ovom značajnom događaju gotovo ni ne daje na značaju - osim na lokalnoj razini. Naime, i nakon puna dva desetljeća, hrabar čin građana Murskog Središća nije našao adekvatno mjesto u hrvatskoj povijesti niti je dosad nagnao bilo koga od državnika da se obrati barem telegramom, ako već ne osobnim dolaskom na lice mjesta.
Vojsku JNA koja je iz varaždinske vojarne išla prema graničnom prijelazu u Gornjoj Radgoni građani Središća spontano su zaustavili u centru grada. Nakon burnih i neizvjesnih pregovora, pod stalnom prijetnjom dizanja mosta na Muri u zrak, JNA se povukla iz mjesta. Tijekom noći krenuli su prema sadašnjem graničnom prijelazu Gibina gdje su ih pripadnici slovenske Teritorijalne obrane zaustavili.
Župan I. Perhoč smatra da su Središćani zadužili nas i naše susjede te da zaslužuju poštovanje u tom smislu.
- Mi Međimurci smo prvi pružili otpor agresoru i na taj način rekli što mislimo o planovima JNA i srpskog rukovodstva. Svi mi moramo stalno naglašavati naš doprinos u Domovinskom ratu, odavati dužnu počast svima onima koji su dali živote, ali i mlađe naraštaje educirati o tom vremenu - rekao je Perhoč.
U Sloveniji duboko svjesni događaja
I lendavski dožupan Somi bio je izravan:
- Mi u Sloveniji duboko smo svjesni što su ljudi u Murskom Središću učinili za našu zemlju. Svojim su živim štitom spriječili prelazak tenkova tadašnje JNA i time našu zemlju poštedjeli materijalnih razaranja i potencijalnih ljudskih žrtava. Ne zaboravljamo tu činjenicu i zato smo danas ovdje, kao i ranijih godina u ovo vrijeme.
Zvonko Rihtarec podsjetio je da su službenici Policijske stanice 28. veljače 1991. “zajedno s građanima bili na licu mjesta, spriječivši jaku oklopnu kolonu da prijeđe na teritorij Slovenije”. U to je vrijeme puno učinio i predsjednik Skupštine mjesne zajednice Marijan Barat koji je bio spriječen doći na svečanost prošlog tjedna.
Vijenac ispred spomen-ploče postavljene na zgradi pozicioniranoj tik uz mjesto na kojem se događao narod položili su župan Ivica Perhoč i gradonačelnik Murskog Središća Josip Dobranić.
Uz predstavnike županijske i gradske vlasti, Policijske postaje M. Središće i Policijske uprave međimurske, ovoj su svečanosti prisustvovali gosti iz susjedne Općine Lendava, a zasvirao je Gradski puhački orkestar i naišla su tri građanina.
A. Ličanin

Izvor: 2932