Arhiva 16.08.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:19.

Visokogradnjini odvjetnici predali zahtjev za otvaranje stečaja Ingre

Unatoč sada već tromjesečnoj blokadi računa, Uprava zagrebačke Ingre nije, a trebala je, Trgovačkom sudu u Zagrebu podnijeti zahtjev za otvaranje stečajnog postupka u tom poduzeću. Međutim, to ne znači da do stečaja ove nekad moćne tvrtke neće doći budući da je, kako ekskluzivno saznajemo, zahtjev za pokretanje stečaja podnijelo Odvjetničko društvo “Ljubenko & partneri” koje zastupa propalu međimursku tvrtku Međimurje-Visokogradnja. Visokogradnja u stečaju vodi sudski spor s Ingrom, ukupno vrijedan 6,2 milijuna američkih dolara zbog izvedenih, a nikad plaćenih radova u tadašnjoj Gadafijevoj Libijskoj Džamahiriji i nemogućnosti povrata oko 3,36 milijuna dolara vrijedne Visokogradnjine građevinske opreme i strojeva koji su zauvijek ostali u Libiji. Odvjetnik Mićo Ljubenko potvrdio nam je da je zahtjev za pokretanje stečaja podnio 3. kolovoza i da prvu raspravu očekuje negdje u rujnu.
Traži se osiguranje potraživanja
- Sve što smo mi tražili, a sud je to i dosudio, bilo je nekakvo osiguranje. Ingra je do okončanja sudskog postupka trebala rezervirati sredstva u visini spora s Visokogradnjom. Međutim, nisu to učinili, Ingrin račun je u blokadi, zato smo zatražili nekakvu drugu, prihvatljivu vrstu osiguranja. Ako nam ponude prihvatljivo osiguranje, zahtjev za pokretanje stečaja povući ćemo, rekao nam je Ljubenko proteklog tjedna, požalivši se usput i na Upravu Ingre koja se nije udostojila niti odgovoriti na prijedloge odvjetnika.
Šest milijuna
dolara u pijesku Libije
Povijest spora seže u daleku 1984. godinu, kada je Međimurje-Visokogranja s Ingrom sklopila Samoupravni sporazum o udruživanju organizacija udruženog rada u poslovnu zajednicu Ingra, što je nakon još nekoliko ugovora dovelo do toga da je Visokogradnja, nakon što je Ingra sa Sekretarijatom narodnog komiteta za Općinu Tripoli sklopila ugovor, bila angažirana u gradnji 2.870 stanova u glavnom gradu Libije. Libijci su nakon dijela obavljena posla, ne plativši obavljene radove, otkazali ugovor. Visokogradnja je tako ostala zakinuta za 2,8 milijuna dolara, a u Libiji su joj ostali oprema i strojevi vrijedni oko 3,4 milijuna američkih dolara (koje je Ingra propustila osigurati). Ingra je tužila libijsku stranu i pred državnim sudovima Libije 2012. godine pravomoćno dobila spor, međutim, do danas iz Ingre nisu dali dokaze jesu li to i naplatili, pokušali prisilnu naplatu, niti su tražbinu ustupili Visokogradnji koja je u međuvremenu završila u stečaju. Visokogradnja od tužbe protiv Ingre ipak nije odustala, pa je ovaj slučaj postao vjerojatno jedan od najdužih sudskih sporova ove vrste u državi u kojima je Visokogradnja redovito dobivala na prvom stupnju, ali je Visoki trgovački sud u Zagrebu, poništavao presude i vraćao ih na ponovno suđenje. Međutim, 2010. godine VTS odlučuje prekinuti cijelu priču i donosi pravomoćnu presudu u korist Ingre. Bio je to težak udarac za Visokogradnju, ali i povod za priče o pristranosti VTS-a (jedan od članova NO-a Ingre, kako je sam priznao, blisko je surađivao sa VTS-om, op.nov.) Visokogradnjini odvjetnici tada su od Vrhovnog suda zatražili reviziju presude VTS-a. Vrhovni sud ove godine donosi rješenje o prihvaćanju revizije tužitelja protiv presude VTS-a, ukidanju dijela presude suda drugog supnja (VTS-a, op.nov.) i vraćanju predmeta na ponovno odlučivanje.
”Mesiću, budi
odgovoran”
Budući da se i Ingra našla pred velikim problemima, s blokiranim računima - za samo šest mjeseci ove godine gubitak im je 20-ak milijuna kuna (uz upletanje politike da se Ingru pokuša spasiti preko slavonskobrodskog Đure Đakovića), stečajni upravitelj i punomoćnik Visokogradnje, kako bi se spasilo što se spasiti da, uz prijetnju pokretanja stečaja Ingre, traže gore spomenuta osiguranja za potraživanja. U cijelu se priču ponovo uključuje i Sindikat graditelja Hrvatske koji sve ove godine stoji iza 900-tinjak bivših radnika Visokogradnje i pokušava zaštititi njihove interese, pa krajem srpnja poduzimaju očajnički korak – obraćaju se direktoru Ingre Igoru Openheimu i sadašnjem predsjedniku NO-a Ingre, bivšem predsjedniku države Stjepanu Mesiću. Mesića je u Ingru najvjerojatnije “uveo” njegov bliski prijatelj Danijel Režek koji je u bivšem GK-u Međimurje obnašao najodgovornije funkcije, a 1984. godine postaje generalni direktor Ingre, kasnije predsjednik Uprave, a nakon umirovljenja i predsjednik NO-a Ingre. Režek je danas potpredsjednik NO-a Ingre u kojem se uz njega i Mesića nalaze zvučna imena poput Šterna, Barbića i Kostrenčića, a i Mesić i Režek bili su rado viđeni gosti u tadašnjoj Libiji. Iz SGH-a Mesiću i Oppenheimu poručuju kako i dalje smatraju da se spor može riješiti mirnim putem, bez poduzimanja radikalnih koraka (stečaj, op.nov.) koji bi mogli ugroziti egzistenciju Ingrinih radnika i pozivaju ih da kao društveno odgovorni poslodavci preispitaju svoju odluku i Međimurje-Visokogradnji u stečaju dostave drugu vrstu osiguranja za njihova potraživanja. U protivnom, SGH smatra opravdanim poduzimanje svih daljnjih pravnih postupaka protiv Ingre d.d., uključivo i podnošenje zahtjeva za otvaranje stečaja. Čini se da je voda zaista došla do grla kada sindikat daje zeleno svjetlo za pokretanje stečaja tvrtke koja nema moćne zaštitnike. SGH-u u svakom slučaju treba odati priznanje za brigu o svojim bivšim članovima, radnicima Visokogradnje. Komentar cijele situacije zatražili smo i od Uprave Ingre iz koje su nam u petak odgovorili kako, budući da nisu dobili obavijest, odnosno rješenje Trgovačkog suda, nisu u mogućnosti odgovoriti na upit i komentirati ga.
V.Trstenjak

Maratonsko suđenje
Duga povijest suđenja i presuda, uz jednu intervenciju Vrhovnog suda Republike Hrvatske koji je VTS-u prije nekoliko godina “odrapio” kaznu zbog predugog suđenja, seže u 1995. godinu, kada je Trgovački sud uz Zagrebu donio rješenje o ovrsi u korist Međimurje–Visokogradnje. Isti sud u korist Visokogradnje presuđuje
i 1998., ali Visoki trgovački sud 1999. godine preinačuje presudu u korist Ingre. Tu presudu 2002. godine ukida Vrhovni sud i vraća na ponovno suđenje Trgovačkom sudu u Varaždin. TS Varaždin 2004. godine ponovo presuđuje u korist Visokogradnje, što 2005. potvrđuje i VTS. Novu presudu u korist Visokogradnje 2006. ponovo donosi TS Varaždin, a u njenu korist ide i rješenje Vrhovnog suda iz 2007. godine. U korist Visokogradnje su i rješenje VTS-a iz 2009. te presuda TS-a Varaždin od iste godine. Kao što smo već rekli, VTS konačno 2010., punih 15 godina od prvog rješenja o ovrsi, donosi pravomoćnu presudu i rješenje VTS-a u korist Ingre. Ovu presudu 2012. godine ukida Vrhovni sud. (vt)

Izvor: 2990