Arhiva 26.09.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:25.

Voćari u berbi jabuke, a ne znaju se otkupne cijene!

Ove godine Ministarstvo poljoprivrede uspjelo je, uz sve ostale poljoprivrednike, iznevjeriti i voćare. Na nedavnom voćarskom sajmu u Donjem Kraljevcu međimurski su voćari (pretežno uzgajivači jabuke) sa stotinjak svojih kolega, predstavnika udruga voćara iz svih voćarskih regija Hrvatske, čekali – u skladu s višegodišnjom praksom – korektan i jasan dogovor o najnižoj otkupnoj cijeni jabuke s kojim se, uz ciljano državno subvencioniranje, držao tržišni red.
Čekali su, ali nisu dočekali ni dogovor, ni ministra, ali je došla informacija da se “država više ne bi štela mešati u svoj posel”, a k tome i da se ne može ni računati sa subvencioniranjem otkupa jabuke. Usprkos činjenici da je aktualna vlada (kao i dvije prethodne) donijela odluku o sufinanciranju troškova otkupa jabuke.
LIJEPI LANJSKI SNIJEG
Lani je otkup jabuke subvencioniran kunom po kilogramu za prvu klasu, isto toliko za drugu, pod uvjetom da se prva klasa otkupljuje po minimalno 3,5 kn/kg, druga po 2,25 kn/kg, a za industrijsku jabuku država je prilagala 55 lipa po kilogramu, uz uvjet da je otkupljena po 1,2 kn/kg.
Prepuštanjem otkupa jabuke upravo divljem tržištu kojim vladaju trgovački karteli, ugrožava se postojeća proizvodnja, a i sve ono što je niz godina činjeno pri intenzivnom poticanju podizanja novih nasada.
SUSJEDI DOLAZE
Marko Vrhar iz Donjeg Koncovčaka jedan je od mlađih voćara koji je krenuo u proširenje proizvodnje uz uvjete koji su vladali u nekoliko prošlih godina. Sa sestrom je nastavio obiteljsku djelatnost, danas ima 2,8 ha jabuke u rodu, pod mrežom, sa sustavom kap-po-kap, te još dva hektara mladog nasada, i nije mu po volji što se “bere na pamet”:
- Imam zlatni delišez, idared, galu, jonagold, očekujem 150 tona jabuke prve klase i stvarno nije normalno da mi beremo jabuke, a ne znamo koliko jabuka vrijedi. Zapravo mi znamo: otkupna bi cijena, ona minimalna, trebala biti za delišez barem 2,8 kuna, za idared 2,5 kuna. Minimalna, za pokriće troškova, a za ljetne sorte, galu i druge još i kunu više. Tu dolaze susjedi Slovenci, raspituju se, pa se ja ne bojim - imam kvalitetu koja će sigurno naći kupca. Prvo su nas malo držali na ledu, a kad su krenuli, po desetak ih dnevno zove, nude otkup... Kod nas se špekulira s 1,8 do 2,05 kuna za kilogram idareda, a oni nude 35 eurocenti (znači, više od 2,6 kuna za idared!) i plaćanje unutar sedam dana! Naši otkupljivači još šute, a mi si ne možemo pomoći, moramo brati jer je jabuka tehnološki zrela, pa smo u ucijenjenom položaju.
PO PET KUNA NA PRAGU
Biserka Sić iz Zebanca, čiji je OPG oslonjen na dva hektara brižno njegovanog nasada jabuke pod mrežom, razmišlja slično:
- Ne znam zašto se toliko špekulira s cijenom jabuke. Za ovo što mi imamo minimalna korektna cijena bila bi 2,8 do 3 kune za kilogram. Vidite naše jabuke... Imam pravo na prodaju “na kućnom pragu” i ako je tu ljudima prihvatljiva cijena od 5 kuna za kilogram prvoklasne jabuke, zašto bi trgovci za sebe uzimali razliku između maloprodajne i veleprodajne cijene? Svu zaradu?! Po koliko su samo prodavali preklanjske jabuke iz Poljske?! Imali su velike troškove?! A nas nitko za troškove ni ne pita. Za to što sve i koliko moramo plaćati. U berbi ne smije biti nijedan čovjek bez markice u voćnjaku! Zamislite, muževa sestra sa svojom obitelji i moj brat sa svojom obitelji nama više ne mogu pomoći u berbi jer to se vodi kao rad na crno! Bolje da u voćnjak ne dođu ni na roštilj. Dakle, mi više niti uz pomoć obitelji ne bismo mogli nešto uštedjeti, a onima koji žive od našeg truda sve je dopušteno. Četiri godine čekamo subvenciju za mrežu (povrat kapitalnih ulaganja, op.n.), a vidite - dočekali smo ukidanje subvencije...
PREMALO HLADNJAČA
Mladen Dobranić iz Brezovca predsjednik je Udruge voćara, vinogradara i povrćara Općine Sveti Martin na Muri i tajnik Međimurske udruge za integriranu proizvodnju voća, pa je šire upućen u trenutnu situaciju:
- Još nema jasnih ugovora, manje-više voćari su u pojedinačnim tek razgovorima s otkupljivačima, kolaju informacije da se može očekivati od 2,6 kuna do 2,7 kuna po kilogramu za kvalitene sorte, za idared od 1,8 kuna do 2,3 kune, ali to je sve još – na vrbi svirala. Mi voćari smo se sastali, razgovarali, tražimo od 3 do 3,2 kune za kilogram jabuke, ali u resornom Ministarstvu nemamo sugovornika, hladnjačari mudro šute... Vidite, Europa je lani ispraznila hladnjače, nema više zaliha, sva će se jabuka sigurno plasirati, samo se sad špekulira tko će više na našoj jabuci zaraditi i prigrabiti za sebe. Na primjer - tu jeftino otkupiti i zatim na izvozu zaraditi, a hoće li biti jabuke za domaće tržište, trgovačke lance, na primjer, ne boli glava. U Hrvatskoj je između 100 i 120 tisuća tona jabuke prve klase, tako se procjenjuje. Mi u Međimurju sad već imamo puno više jabuke nego stane u naše domicilne hladnjače. Oko 25.000 tona je prve klase, a Poljoprivredna zadruga može uzeti 2.200 tona, TMR Paško može uzeti 2.000 tona, Agromeđimurje 6.000 tona, s tim da bi naši manji voćari smjestili pri njima 500 tona svoje jabuke... Zbrojite, pa vidite na čemu smo.
POVJERENJEM DO RJEŠENJA
S orijentacijom na međimurske voćare kao bazu, Poljoprivredna zadruga Čakovec, kaže direktor Branko Krnjak, želi održati korektan odnos sa svojim kooperantima:
- Još nitko javno ne objavljuje nikakvu otkupnu cijenu jabuke, čeka se hoće li se ipak u otkup jabuke uključiti Ministarstvo poljoprivrede, kao prošlih godina. Naša ULO-hladnjača tehnološki je spremna za prihvat jabuke, idemo u sklapanje ugovora s kooperantima, a kad se formira cijena na hrvatskom tržištu, mi ćemo formirati i svoju cijenu. Naši stalni kooperanti već dovoze jabuku u hladnjaču. U ovoj situaciji vjerujem da je najvažnije da se jabuka tehnološki optimalno zbrine, a vidim da se ljudi oslanjaju na međusobno povjerenje koje smo do sada izgradili.
Marijan Belčić

Izvor: 3048