Arhiva 01.07.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:40.

ŽIVOT IZ PUPKOVINE

Od 1. ožujka i čakovečko rodilište dobilo je licencu za prikupljanje matičnih stanica iz pupkovine za Zakladu Ana Rukavina, što znači da je za donore organizirano besplatno izuzimanje krvnog materijala te otprema u Zagreb. O čemu je riječ većina trudnica zna putem informacije s interneta (primjerce, putem web stranica Zaklade Ana Rukavina), a edukaciju provode i liječnici specijalisti Odjela ginekologije i rodilišta Županijske bolnice Čakovec.
- Od 1. ožujka, otkada smo službeno dobili licencu, bilježimo 16 donora matičnih stanica iz pupkovine, no krvni materijal izuzimali smo i ranije te ukupan broj potencijalnih donora prelazi 30. Uglavnom se radi o doniranju matičnih stanica Zakladi Ana Rukavina. Dobivanjem licence, u mogućnosti smo donorima osigurati setove za pohranu materijala te pravovremen transport koji se obavlja unutar naše ustanove. U poliklinici provodimo edukaciju, a na istom mjestu budućim majkama i očevima pri ruci je i tiskani materijal s najosnovnijim podacima vezanim uz ovu temu. Važno je napomenuti da je prikupljanje krvi iz pupkovine potpuno bezbolno i neštetno za majku i dijete, a ako je riječ o osobama koje krv daruju Zakladi Ana Rukavina, i besplatno.
U slučaju da nema kontraindikacija, doniranje je moguće kod vaginalnog poroda, jednako kao i kod carskog reza. Ipak, postoje kontraindikacije kada nije moguće donirati krv iz pupkovine, a u njih spadaju prijevremeni porodi, zatim slučajevi kada vodenjak pukne i plodna voda curi više od 24 sata, zamućenje plodne vode, situacije u kojima žena pokazuje znakove infekcije poput povišene temperature itd., zarazne bolesti, ali i blizanačka trudnoća - pojašnjava Sanja Topličanec, dr. med., spec., voditeljica djelatnosti rodilišta i rađaonice.
ZAŠTO (OD)BACITI
MOGUĆNOST?
Na web stranicama Zaklade Ana Rukavina apeliraju na potencijalne donore da se odluče na ovaj jednostavan postupak kojim se povećava mogućnost teško oboljelim osobama da dobiju bitku za život. Na vrlo popularan način doc. dr. Mirando Mrsić na ovim je stranicama odgovorio na najčešća pitanja vezana uz doniranje matičnih stanica iz pupkovine.
Matične stanice stvaraju ljudsko tijelo, odnosno imaju sposobnost stvaranja različitih tkiva, organa i sustava ljudskog tijela, što otvara nove mogućnosti u liječenju mnogih bolesti kao što su srčani i moždani infarkt, oštećenja spinalne moždine ili Alzheimerove bolesti. Laičkoj je javnosti primjena matičnih stanica u liječenju najpoznatija kod leukemija i oboljenja limfoma, mada je popis bolesti u kojima matične stanice mogu pomoći znatno dulji.
Postupak prikupljanja krvi iz pupkovine vrlo je jednostavan: nakon odvajanja novorođenčeta, rezanjem pupkovine u venu pupkovine uvodi se igla te se pušta da krv istječe u vrećicu. Kada uzorci budu ispitani (u Zagrebu), u slučaju da zadovoljavaju stroge kriterije, donirana krv biva pohranjena u dobrovoljnoj banci krvi u kojoj se može čuvati neograničeno dugo..., odnosno sve do trenutka kad nekom zatreba. U slučaju da donirane matične stanice ikada zatrebaju darivatelju, dobiva ih bez troškova (jasno, ako već nisu iskorištene).
ČVRSTA ODLUKA
Čvrstu odluku da će donirati matične stanice iz pupkovine bračni par Ivana i Kristijan Valkaj iz Železne Gore donio je još prije nešto više od godinu i pol, kada su očekivali rođenje svog prvog djeteta.
- Tada nam je nedostajala kvalitetna i potpuna informacija o mogućnostima koje naša bolnica nudi, a to je osnovni razlog što smo pristali u javnosti govoriti o našoj odluci o doniranju matičnih stanica koju smo u djelo proveli s drugim djetetom, prije nešto više od dva mjeseca. Suprugu i mene u ovoj je odluci vodila ideja da je šteta odbaciti potencijalnu mogućnost da nekome pomognemo.
Ljudi trebaju znati da donirane matične stanice mogu jednom pomoći i njima samima ako, ne daj Bože, zatrebaju, a ne budu iskorištene. Bila nam je otvorena i mogućnost da u Zagrebu saznamo je li doniran materijal i pohranjen, odnosno je li ispunio sve kriterije potrebne za pohranu. Nazvali smo i danas znamo da su matične stanice koje smo donirali pohranjene u dobrovoljnu banku - rekao nam je Kristijan Valkaj koji je tijekom rođenja njihovog drugog sina Ivana bio uz suprugu i vidio proces izuzimanja krvi iz pupkovine.
Supruga Ivana nije vidjela sam proces jer je u tim minutama bila u prvom zagrljaju sa svojim sinčićem Ivanom.
- Priprema za doniranje jednostavna je. Potrebno je ispuniti obrasce koji se mogu dobiti i putem web stranica Zaklade Ana Rukavina, a trudnicama koje se odluče na doniranje potrebne podatke može dati i glavna sestra rodilišta te liječnici. Naša je odluka o doniranju matičnih stanica iz pupkovine bila toliko čvrsta da sam bila spremna Ivana roditi u Varaždinu. Međutim, raspitali smo se na vrijeme te saznali da nema nikakvih prepreka da to učinimo i u našem, čakovečkom rodilištu - dodaje Ivana Valkaj.
Željka Drljić

Uskoro poštom?
Od ravnatelja Županijske bolnice Čakovec Dragutina Kopasića, dr. med., saznajemo da je u tijeku dogovaranje mogućnosti dostave poštom doniranog materijala u zagrebačku banku krvi.
- Budemo li uspjeli dogovoriti taj oblik transporta, smanjit ćemo troškove - kaže ravnatelj Kopasić.

Kad nije besplatno?
U slučaju da je riječ o uzimanju krvi iz pupkovine za privatne potrebe, odnosno za obiteljsku banku krvi, tada osoba plaća postupak prikupljanja (oko 1.000 kuna bez PDV-a), kao i pohranu matičnih stanica u Zagrebu, što trenutno košta oko 2.000 eura.

Izvor: 2879