Arhiva 13.07.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:17.

ŽUPANIJSKA SKUPŠTINA: Koliki je i čiji dug?

U petak, 8. srpnja održana je XVI. sjednica Skupštine Međimurske županije u ovom mandatu, a po raspravama koje se na sjednici vode, neupućenom bi se promatraču moglo učiniti da je prva ili druga sjednica jer još bivša i aktualna vlast nisu u proračunskim dokumentima i izvješćima jasno identificirale što je čiji grijeh ili zasluga. Danas, kada je županijska kasa prazna, a sve aktivnosti svedene praktično na biološki minimum.
Naime, već u prvoj točki dnevnog reda – razmatranju izvješća o financijskoj reviziji Županije za 2010. godinu, dokačili su se Josip Posavec, bivši, i Ivica Perhoč, aktualni župan međimurski.
MA ŠTO JE ČIJI DUG?
U namjeri da dokaže da je vlast nesposobna, da nije u stanju osigurati financijski krvotok Županije za normalno poslovanje, J. Posavec je čak pripremio materijal i podijelio ga kolegama vijećnicima (podatke je prikupio iz službeniih glasnika i web-stranica hrvatskih županija). Iz njega proizlazi da je s 11,732.388 kuna minusa Međimurska županija uvjerljivo najzaduženija, lošija, jer su samo četiri županije s minusom zakljkučile 2010. godinu: Varaždinska s 8,139.616 kuna, Požeško-slavonska sa 719.489 kuna i Brodsko-posavska sa 645.000 kuna.
Zbog primjedbi J. Posavca koji je nastupao kao da je iz njegova mandata županijska kasa ostala prepuna, župan I. Perhoč konačno je reagirao i s nešto povišenog tona i počeo J. Posavcu nabrajati što je sve, dok je bio župan, natovario kao obvezu na teret županijskog proačuna, a da čak nije nigdje (pa dugovi iskaču kao duhovi iz boce) niti evidentirao obveze teške devet milijuna kuna, niti obveze prema Ministarstvu poljoprivrede, niti obveze za MESAP ili Bolnicu...
I potom zaključio:
- Po svemu što govorite, steći bi se mogao dojam da je kod nas gore nego u Afganistanu! Nismo u izvanrednom stanju u odnosu na druge županije. Za dugove ne tražimo alibi, nego rješenja za probleme s kojima smo suočeni. Vi prikazujete stanje kao da je Županija u bankrotu, kao da ni o čemu ne vodimo računa, a događaji se danas vrte drugačije nego kad ste vi bili na vlasti. Drugačije je vrijeme, pa primjerice – mi upravo provodimo izbore za članove vijeća nacionalnih manjina koji koštaju 500.000 kuna. Država je jednostavno rekla – Županija to mora platiti, a nije rekla odakle. Nalaz revizije koji je uvjetan, sa svim podacima i činjenicama mi prihvaćamo, ali moramo se konačno otrijezniti, vidjeti što je čega posljedica u poslovanju Županije i sanirati stanje.
Mr. sc. Matija Novak, pročelnik Upravnog odjela za proračun i javnu nabavu, obavijestio je vijećnike da se proračunski dug sustavno sanira (iznosi preko 21 milijun kuna) i do kolovoza će se obaviti sanacijske obveze.
S pomirljivom ocjenom revizije u odnosu na aktualnu vlast iz opozicijskih se klupa javio Mladen Križaić i rekao:
- Zašto revizija za 2009. godinu obveze koje sada natura Županiji nije stavljala ne teret državi? Revizijsko izvješće zapravo ovisi o tome tko je došao u reviziju, o revizoru, a ovo koje je pred nama HDZ će podržati u usvajanju.
Na dobru je ideju – jer je bilo naznaka da bi se rasprava mogla otegnuti s uzaludnim dokazivanjima krivica i zasluga unedogled – došao vijećnik Božidar Kolarić:
- U ovakvim razgovorima nećemo riješiti ništa. Dajte, molim vas, za iduću skupštinu priremite spisak svih obveza – po iznosu, datumu nastanka – pa da razlučimo i podcrtamo što je čiji dug, da se izvučemo iz ovih neproduktivnih političkih prepucavanja.
Prijedlog se dopao vijećnicima, pa je revizijsko izvješće – makar s uvjetnim mišljenjem i obiljem zadaća koje stručna operativa i političko vodstvo Županije mora obaviti – usvojeno s neupitnom većinom glasova.
NEUGODNO
IZNENAĐENJE
U drugoj točki dnevnog reda, u usvajanju zaključka o prodaji nekretnina u vlasništvu Županije na području gospodarske zone Poslovni park Međimurje – župana Perhoča čekalo je neugodno iznenađenje. Nije imao informaciju da je dan ranije, u četvrtak, s dnevnog reda Gradskog vijeća Čakovca skinuta točka – izmjena i dopuna gradskog GUP-a - koja je preduvjet da bi se namjeravana prodaja nekretnina u bivšoj vojarni (južni dio vojarne površine oko 25.000 kvadrata s nešto objekata za rušenje).
Zaključak o prodaji nekretnina ipak je usvojen, uz pojedinačno određivanje početne cijene četvornog metra svake od nekretnina na tom prostoru - u rasponu od 65 eura do 18 eura za četvorni metar, uz kriterije za bodovanje posebnih elemenata ponuda kao što su usklađenost poslovnog koncepta razvoja dijela gospodarske zone s prioritetima Razvojne strategije Medimurske županije, opis namjene i vrste budućih djelatnosti unutar prostora, opis daljnjih namjera kupca prilikom komercijalizacije prostora...
Zaključak o prodaji usvojen je većinom glasova.
NEK BOLNICA UZME KREDIT
Jednoglasno, bez velikih obrazloženja, Županijskoj je bolnici data suglasnost (po zahtjevu Upravnog vijeća) za kratkoročno zaduživanje kputem revolving kredita kod Medimurske banke za financiranje potreba tekućeg poslovanja i dodatna obrtna sredstva. Županijska bolnica zadužuje se za milijun kuna do kraja svibnja 2012. godine, uz krajnji rok povrata kredita 1. lipnja 2012. godine, uz 7% godišnje promjenjive kamate i 0,2% naknade na iznos povučene tranše kredita.
PRODAJE SE
SCHEIEROVA ZGRADA
Prijedlog delikatno naslovljenog zaključka o raspisivanju javnog poziva za iskazivanje interesa za kupnju nekretnine (Scheierova zgrada) treba prevesti na svakodnevni jezik: idemo ispitati koliko možemo dobiti jer novac trebamo, pa budemo vidli.
Samo su dva mišljenja vijećnika zabilježena o prijedlogu da se Scheierova zgrada proda. Vladimir Peršić, potpredsjednik Skupštine, iznio je uvjerenje da bi je trebalo prodati, ali novac iskoristiti za daljnju obnovu Staroga grada, a vijećnik Branko Polanec bio je rezolutan: HSLS neće prihvatiti prodaju jer se vrijedna nekretnina u centru grada ipak ne treba samo tako prodavati zbog dugova i nije prihvatio županovo mišljenje da zgrada zapravo Županiji ne treba.
No, zaključak koji je usvojen kaže: predlaže se objavljivanje javnog poziva za iskazivanje interesa za kupnju Scheierove zgrade (zainteresiranim fizičkim i pravnim osobama), ali tek načelnog za kupnju nekretnine i to pismom namjere, a taj javni poziv služi isključivo za utvrđivanje zanimanja i ne obvezuje Županiju. Bude li zainteresiranih, Skupština Županije utvrdit će konačans tekst javnog natjecaja za prodaju Scheierove zgrade.
OPET NEUGODA S
GRADOM
U uvjerenju da je sve dogovoreno i da je pod kontrolom, župan I. Perhoč tražio je od Skupštine prihvaćanje sporazuma o utvrđenju visine zateznih kamata između Grada Čakovca i Županije, da bi se u administrativno uredno stanje doveli poslovi koje su Grad i Županija započeli 17. srpnja 2008. godine sporazumom o kupoprodaji Doma hrvatske vojske. Po sporazumu, Grad Čakovec dužan je Županiji isplatiti 247.221,94 kune na ime zateznih kamata jer nije moguće obračunati ugovorne kamate ili nižu stopu zatezne kamate (prema zakonu) ako se obveze međusobno nisu uredno izvršavale. Budući da je i Županija Gradu trebala štošta platiti, a nije to pravovremeno učinila – sporazumom se zapravo regulira prijeboj obveza.
No, opet je u toj točki bivši župan J. Posavec trijumfirao: ni taj sporazum nije prošao dnevnim redom Gradskog vijeća Čakovca (a sve je bilo dogovoreno), pa je zatim i podsjetio da se Gradu Čakovcu previše popušta, da se to čini na štetu drugih gradova i općina...
Župan I. Perhoč tu nije imao municije za odgovor na paljbu, ali je sporazum Skupština svejedno usvojila, a I. Perhoč će sa svojim stranačkim kolegom Brankom Šalamonom morati razjasniti zašto ga je ostavio na cjedilu u rješavanju dva važna problema.
ZA I ZA
Kako sjednica ide kraju, pa vijećnici ostaju sa sve manje snage u nedovoljno klimatiziranoj vijećnici, pada i volja za ozbiljnu raspravu o dokumentima koji dolaze pri kraju dnevnog reda.
Tako su izvješće o provedbi plana gospodarenja otpadom u Međimurskoj županiji i izvješće župana o realizaciji sredstava pričuve za 2010. godinu za interventne troškove osnovnih i srednjih škola i učeničkih domova prošli bez rasprave uz - svi smo za to kaj čim prije zgotovimo. Usput – interventni troškovi za osnovne škole dosegnuli su 571.997,85 kuna, za za srednje škole 200.000 kuna.
2 + 18 ZA IMENOVANJA
Skupština je usvojila dva imenovanja u odborima. Na čelo Odbora za međužupanijsku suradnju imenovana je Sunčana Glavak (HDZ), po prijedlogu Odbora za izbor i imenovanja, a isti je odbor predložio da Odboru za poljoprivredu i turizam na čelu bude Ivan Martan (HDSS).
Marijan Belčić

Izvor: 2933