Glas javnosti 27.02.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:20.

Ispravak i nešto o problemu krađe drva

U 3017 broju lista Međimurje, objavljenom 19.02.2013. u članku „Zakonom o šumama protiv drvokradica!“ (R.Topličanec) spomenut sam imenom i prezimenom, funkcijom i što sam rekao gospodinu Vičeviću. Osim da je sa mnom razgovarao i mog imena i prezimena sve ostalo je netočno.
Naime gospodin Vičević obratio mi se dva puta. Prvo telefonski, a potom je u šumariju donio „Peticiju“ o kojoj govori u članku. Tom prilikom sam sa njime razgovarao o njegovom pitanju zašto šumarija ne čuva privatne šume i šumske putove u Praporčanu. Na koje sam rekao:
Prema Zakonu o šumama, koji je na snazi, šumama u vlasništvu Republike Hrvatske u Međimurskoj županiji upravlja Šumarija Čakovec (Hrvatske šume d.o.o. Zagreb, Uprava šuma Podružnica Koprivnica, Šumarija Čakovec) i prema Zakonu o šumama ima formiranu čuvarsku službu, čiji čuvari su ovlašteni čuvati šume i šumsko zemljište u vlasništvu RH kojima šumarija upravlja.
Čuvanje šuma šumoposjednika (privatnih šuma), prema Zakonu o šumama članak 28. i 29. je u nadležnosti vlasnika šuma, koji moraju sami voditi brigu o svojoj šumi i Županije, odnosno propisanih mjera zaštite šuma u privatnim šumama koje donosi Županijska skupština (članak 41. ZOŠ).
Šumarija je prema Zakonu o šumama za šume šumoposjednika, isključivo na njihov zahtjev, ovlaštena izdavati molbe za sječu i popratnice za drvni materijal.
Za kontrolu sječa, izvoza i prijevoza drveta ovlaštena je šumarska inspekcija i djelatnici MUP-a.
Ove gore navedene informacije je gospodin Vičević dobio od mene u našem razgovoru, iz kojih je jasno da izjava „da je problem u tome što Međimurska županija nije donijela zakon o šumama“ nije točna, jer Međimurska županija ne mora donositi nikakav Zakon o šumama, jer on već postoji, a i nije ovlaštena za to, nego je Županijska skupština trebala propisati mjere zaštite šuma od protupravnog prisvajanja, korištenja i drugih protupravnih radnji, te za provođenje šumskog reda u šumama šumoposjednika (članak 41. stavak 2 ZOŠ), kao i izjava „To Hrvatskim šumama predstavlja veliku zapreku u zaštiti šuma privatnih šumoposjednika:“ isto nije točna, jer sadašnja čuvarska služba šumarije niti ne vrši čuvanje šuma šumoposjednika, a niti je prema Zakonu o šumama dužna to raditi.
Treba reći da i do sada nitko nije sprječavao vlasnike šuma, da u dogovoru sa gradovima i općinama nađu rješenje za to pitanje.
Moram spomenuti da nemam ništa protiv poduzetih radnji gospodina Vičevića po tom pitanju, osim u iznošenju netočnih izjava.
Nešto o problemu krađe drveta!Problem krađa drveta u Međimurskoj županiji je sve veći, bez obzira radilo se o privatnim šumama ili državnim šumama i po mom mišljenju predstavlja ne Županijski problem, nego problem Republike Hrvatske, na što bi se morale uključiti i sve mjerodavne institucije na svim razinama.
Da je tome tako evo nekih podataka za šume u vlasništvu RH kojima gospodari Šumarija Čakovec.
Broj prijavljenih krađa od strane šumarije je svake godine sve veći
2009. godina 34 prijave, otuđeno 130,66 m3 drveta, vrijednosti 59.069,01 kn
2010. godina 57 prijava, otuđeno 179,53 m3 drveta, vrijednosti 77.629,10 kn
2011. godina 58 prijava, otuđeno 292,93 m3 drveta, vrijednosti 127.156,71 kn
2012. godina 100 prijava, otuđeno 305,68 m3 drveta, vrijednosti 166.222,66 kn
2013. godina, do pisanja ovog članka imamo 58 prijava, otuđeno je 131,91 m3, vrijednosti 77.261,91 kn, a predstoje još zimski period na kraju godine.
Dakle iz ovih podataka se vidi da krađa drveta iz državnih šuma u Međimurskoj županiji iz godine u godinu sve više raste. Podatke za krađa iz šuma šumoposjednika nemamo, ali mislim da se i tu radi o sličnim količinama, ako ne i većim, jer privatnih šuma ima dvaput više od državnih.
Za najmanje 90% krađa iz državnih šuma, u Međimurskoj županiji, odgovorna je Romska populacija.
Suradnja djelatnika Šumarije Čakovec i djelatnika policije je intenzivna i ima za rezultat dosta pronađenih i procesuiranih počinitelja, ali tu sve staje.
Pitam se dali odvjetništvo i sudovi po tom pitanju postupaju ispravno ili ne?, što nije na meni da javno sudim, ali mogu samo kazati da sam cenzus od 2.000,00 kn o odlučivanju o pokretanju postupka po službenoj dužnosti ili ne, nede u prilog pokradenima.
Mislim da je krajnje vrijeme da bi se sve državne, županijske i lokalne institucije kojih se tiče ovaj problem, morale pokrenut, da se problem krađa u Međimurskoj županiji riješi, odnosno ne riješi nego barem stavi pod kontrolu.
P.S.
Ovo moram spomenuti!
Što je beznačajno djelo? Posjeći i ukrasti jedno tanko stablo i odvesti kući za ogrjev i više to ne učiniti, ili skoro svaki dan ići sječi i krasti po jedno stablo skoro pola godine i to svake godine, a u isto vrijeme dobivati od državnih institucija novčanu pomoć za ogrjev.
Upravitelj Šumarije Čakovec,
Benjamino Horvat,
dipl.inž.šum.

Izvor: 3018