Glas javnosti 23.01.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:20.

Najlakše s malim pomoćnim zgradama

U Listu Međimurje od 29. prosinca 2012. objavljeno je u rubrici “Glas javnosti“ pismo “Grupe mještana iz Novog Sela Rok“ s naslovom “Legalizacija objekata po selima“.
Naša je namjera da koliko je god moguće više upoznamo širu javnost sa uvjetima legalizacije zgrada, a naročito pomoćnih, jednostavnih i zgrada poljoprivredne namjene.
Napominjem da u svakoj prilici, od početka primjene Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12), nastojimo informirati građane o uvjetima legalizacije nezakonito izgrađenih zgrada.
Među ostalim ističem da je na internetskoj stranici Grada Čakovca, na naslovnici istaknuta brošura sa naslovom “Legalizacija objekata“ uz prigodnu sličicu obiteljske kuće. U sklopu brošure je i zahtjev za Rješenje o izvedenom stanju.
Da bi se došlo na web stranicu Grada Čakovca dovoljno je na Google-u upisati Grad Čakovec i kliknuti na “Grad Čakovec-naslovnica“.
Na jednoj od sjednica Gradskog vijeća, podijeljeni su vijećnicima letci skraćenog sadržaja o legalizaciji zgrada. Istupima u medijima predstavljali smo također uvjete legalizacije.
Svakodnevno smo dostupni na tel. broju 040 312 001 i fizički na adresi ulica Katarine Zrinski 2, drugi kat.
Ministarstvo je organiziralo besplatni telefonski broj 0800 228 888, na kojem možete dobiti odgovore na upite o legalizaciji.
Građani se svakodnevno u velikom broju dolaze informirati kod nas za svoje konkretne slučajeve i uvjete predavanja zahtjeva za legalizaciju.
U cilju dodatnog smanjenja troškova legalizacije za prateće gospodarske građevine kakvih ima u većem broju u okolnim naseljima Grada Čakovca, Gradonačelnik Grada Čakovca je pokrenuo raspravu na kolegiju Grada o prijedlogu pokretanja postupka izmjene i dopune Odluke o komunalnom doprinosu.
Nešto konkretnije o ozakonjenju zgrada - što je bespravna građevina?
Građevina se smatra legalnom bez obzira ima li akt za gradnju ili nema ako je sagrađena do 15. veljače 1968. Sve što je građeno, dograđivano, nadograđivano ili rekonstruirano nakon tog datuma da bi se smatralo legalnim mora imati odobrenje za gradnju, bilo da se to odobrenje naziva građevinska dozvola, rješenje o uvjetima građenja, lokacijska dozvola, potvrda na glavni projekt ili nekako drugačije.
Osim što postoji odobrenje za gradnju, građevina treba biti izgrađena u skladu s odobrenjem, u smislu obujma građevine, otvora na njoj, namjene itd.
Dana 4. kolovoza 2012. stupio je na snagu novi Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12), kojim je predviđen rok za podnošenje
zahtjeva do 30. lipnja 2013. i nakon kojeg se zahtjev više neće moći podnijeti.
Za nezakonito izgrađene zgrade za koje je građevinski inspektor donio rješenje za uklanjanje do dana stupanja na snagu novog zakona, rok je bio 31. prosinac 2012.
Ukoliko se zahtjev ne podnese do kraja rokova, zgrade za koje neće biti doneseno rješenje o izvedenom stanju, neće se moći rabiti, rekonstruirati (dograđivati i nadograđivati) ni priključiti na komunalne vodne građevine, na elektroenergetsku mrežu i drugu infrastrukturu te se za nju, neće moći izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, a neće se moći ni evidentirati u katastarskom operatu i upisati u zemljišne knjige.
Postupak ozakonjenja je sada jednostavniji i jeftiniji za podnositelje zahtjeva:
Prikupljanje dokumentacije započinje na Katastru. Ako je građevina ucrtana u katastarski plan onakva kakva je izgrađena, nije potrebno tražiti geodetsku snimku. Katastarski plan odnosno geodetska snimka podloga su za izradu ostale dokumentacije.
Zahtjev za izdavanjem rješenja o izvedenom stanju se predaje u službi Grada Čakovca nadležnoj za izdavanje akata za gradnju na području Grada. Zahtjevu je potrebno priložiti određenu dokumentaciju ovisno o kategoriji u koju građevina pripada.
Sve su građevine razvrstane u 4 kategorije prema složenosti i veličini i to cijele građevine a ne samo njenog nelegalnog dijela.
Kategorija pomoćnih zgrada do 50 m2 je najjednostavnija za legalizaciju i naknada za zadržavanje zgrade u prostoru iznosi svega 500 kn. Za tu kategoriju nije potrebno angažirati stručne osobe i sve se rješava u našoj gradskoj službi gdje je uz podnošenje zahtjeva potrebno priložiti 3 “izvatka“ iz Katastra i akt za građenje za osnovnu građevinu (kuću) na parceli.
Za ostale kategorije prema složenosti je potrebno angažirati ovlaštene arhitekte i/ili inženjere koji će pripremiti potrebnu dokumentaciju uz zahtjev za rješenje o izvedenom stanju. Što je kategorija viša, dokumentacija je složenija.
Visina naknade:
Visina naknade propisuje se ovisno oveličini, lokaciji (položaju u prostoru) i namjeni zgrade te načinu plaćanja naknade i drugim kriterijima, uredbom Vlade.
Za zgrade poljoprivredne namjene koeficijent namjene je najpovoljniji i iznosi 0.30, što znači da naknada iznosi 30 posto u odnosu na stambenu namjenu.
Podnositelj zahtjeva prilikom podnošenja zahtjeva za ozakonjenje zgrade treba pisano navesti koji način plaćanja naknade odabire, odnosno izjasniti se da li naknadu namjerava platiti obročno ili jednokratno, s naznakom roka otplate. Ako se podnositelj pisano ne izjasni o načinu plaćanja naknade, odnosno ako je utvrđeni iznos naknade 1.500 kuna ili manje, upravno tijelo izdaje rješenje s jednokratnim plaćanjem.
Kod jednokratnog plaćanja naknade, obvezniku se odobrava popust od 25 posto na visinu naknade, s time da iznos naknade s obračunatim popustom ne može biti manji od 500 kuna po zgradi.
Naknada se plaća jednokratno u roku od 30 dana od dana izvršnosti rješenja o obračunu naknade ili obročno (odobrava se rješenjem o obračunu naknade na zahtjev podnositelja zahtjeva, odnosno vlasnika zgrade ako je njezin iznos veći od 1.500 kuna).
Ninoslav Šipoš,
pročelnik službe za provođenje dokumenata prostornog uređenja i izdavanje akata o gradnji Grada Čakovca

Izvor: 3013