Glas javnosti 08.03.2012. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:19.

Oppenheim o Mesiću i Režeku (2.)

Vezano uz članak “Franjo Veble: Neka mjerodavni organi malo ‘pritisnu’ Stjepana Mesića i Danijela Režeka!”, objavljenog u listu »Međimurje« od 21. veljače na naslovnici i stranici 5 kojeg potpisuje novinar Vladimir Trstenjak, upućujemo vam odgovor obzirom da u članku nije ravnopravno zastupljena druga spomenuta strana, odnosno tvrtka INGRA d.d. Isto tako želimo dati pojašnjenje oko navedenog slučaja, u cilju vaše informiranosti, kao i objektivnog i cjelovitog izvještavanja hrvatske javnosti.
Bitno je da vaše čitateljstvo bude informirano o nekoliko nespornih činjenica. Visoki trgovački sud donio je pravomoćnu presudu u korist INGRE u slučaju protiv Visokogradnje. Medijsko špekuliranje zašto sud nije presudio na ovaj ili drugi način, zapravo je uplitanje u neovisnost sudstva i nepovjerljivost u njihove odluke. Visokogradnja je sasvim legitimno iskoristila mogućnost izvanrednog pravnog lijeka i trenutno se čeka odluka Vrhovnog suda. Do tada je na snazi pravomoćna presuda u korist INGRE.
Aludiranje Franje Veblea da su Stjepan Mesić i Danijel Režek utjecali na donošenje ovakve presude, smatramo potpuno neosnovanom i klevetničkom informacijom kojom se javnost dovodi u zabludu. Nitko iz INGRE ili izvan nje nije radio pritisak na sudstvo da bi se donijela ovakva presuda. INGRA je argumentirano dokazala da Visokogradnjin tužbeni zahtjev nije osnovano te je stoga sud donio pravomoćnu presudu u korist INGRE. Što se tiče spornog duga iz Libije, potpuna je neistina da je novac iz Libije “krenuo”, a kamoli da postoji. Ugovorom iz 1985. godine ugovorena je izgradnja 2870 stanova u Libiji. Jedan od izvođača radova na tom projektu bila je i tvrtka Međimurje Visokogradnja. INGRA je kao komisionar, u ime i za račun Međimurja Visokogradnje i ostalih izvođača radova, potpisala ugovor s Općinom Tripoli, te je raskidom ugovora tužila istu općinu za nastalu štetu. Do raskida ugovora je došla iz razloga jer investitor, odnosno Općina Tripoli nije ispunila preuzete ugovorne obveze. INGRA je o vlastitom trošku desetak godina vodila sporove pred sudovima u Libiji da bi došla do utuženih sredstava. Međutim, zbog opstrukcije libijskih vlasti ta sredstva nije primila do danas.
Prema tome, posve je neutemeljena tvrdnja da je predsjednik Mesić postigao dogovor da novci krenu prema jednoj hrvatskoj kompaniji. I INGRU bi zanimalo o kojoj je kompaniji riječ, jer INGRA ta sredstva sigurno nije dobila.
Stjepan Mesić je predložen za predsjednika Nadzornog odbora INGRE zbog svog ugleda u Hrvatskoj i svijetu, te zbog promicanja hrvatskog izvoznog potencijala što hrvatskoj industriji samo može donijeti korist, a ne zbog prijateljstva s Danijelom Režekom kako navodi vaš članak. Možemo zaključiti da je vaš list ovim člankom Društvu nanijelo ozbiljnu štetu.
Igor Oppenheim,
predsjednik Uprave
INGRE d.d. Zagreb

Izvor: 2967