Glas javnosti 26.11.2009. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:36.

Zašto ACT prekida projekte za Rome

Upravni odbor Autonomnog centra – ACT na zadnjoj sjednici, održanoj 12. studenoga, odlučio je da ACT prestaje s provođenjem projekata koji su isključivo usmjereni pripadnicima romske nacionalne manjine kao direktnim korisnicima. Takva je odluka donesena s obzirom na izvještaje o aktivnostima i evaluacijske izvještaje provedenih projekata iz kojih su vidljivi brojni problemi uzrokovani neodgovornošću suradnika kao i neodazivom korisnika na edukativne programe. Svi edukativni programi su bili besplatni i ciljano usmjereni na pomoć korisnicima i rješavanje ključnih problema, identificiranih kod pripreme projekata, kao što su nezaposlenost, slaba obrazovanost, kršenje dječjih prava, nedemokratičnost i dr.
U razdoblju od dvije godine provedena su četiri projekta: “Romski informacijsko-edukacijski centar”, “Edukacijom do ravnopravnosti”, “Edukacija za kvalitetniji život”, “Education of Roma councillors”.
Ciklusom projekata su obuhvaćene sljedeće tri ciljane skupine smatrane prioritetnima: nezaposleni odrasli, djeca pred kojom je odluka o nastavku školovanja i predstavnici u tijelima upravljanja.
Romski informacijsko-edukacijski centar u Murskom Središću je u 2008. godini opremljen sa šest računala, pristupom Internetu i pomagalima za edukaciju (projektor, ploča...). Pokazan je model funkcioniranja takvog centra – otvorenost, stvaranje suradnji i partnerstva, osiguravanje sredstava za rad, kreiranje edukacijskih sadržaja.
Osim nezainteresiranosti stanovnika romskih naselja za njegovim korištenjem, nažalost niti romske organizacije nisu pokazale interes za prijedlogom aktivnosti koje bi se održavale u nastavku funkcioniranja Centra. S obzirom na to, Upravni odbor ACT-a je odlučio da se Centar zatvara, a računalna oprema ponudi na korištenje Osnovnoj školi Mursko Središće koju pohađaju djeca romske nacionalne manjine s područja kojem je Centar i bio namijenjen. Potrebno je naglasiti da su djeca jedina pokazala interes za edukacijskim programima koji su se održavali, no često zbog nerazumijevanja njihovih roditelja nisu bila u mogućnosti pohađati programe. Zato Upravni odbor Autonomnog centra smatra da će se donacijom školi računala najbolje iskoristiti.
Spomenuti problemi najviše su došli do izražaja u zadnjem provedenom projektu. ACT je u suradnji s nestranačkom udrugom GONG proveo projekt “Education of Roma councillors” na području Međimurske županije. Cilj projekta je bio podizanje razine znanja i sposobnosti predstavnika romske nacionalne manjine u lokalnoj sredini (mjesni i općinski odbori) te predstavnika Županijskog vijeća romske nacionalne manjine u Međimurskoj županiji.
Projekt je realiziran kroz tri poludnevne radionice u razdoblju od 1. listopada do 4. studenog 2009. Teme radionica su bile: “Demokracija i aktivno građanstvo”, “Novi model lokalne samouprave u Hrvatskoj” i “Kako komunicirati s medijima”. Edukaciju je proveo Dragan Zelić, dipl.pol. koordinator programa, član Izvršnog odbora i zamjenik direktorice GONG-a. Donator ovog projekta je bio Ured Svjetske banke u Hrvatskoj, s ukupno 13.454,61 kn, od čega je 2/3 sredstava odvojeno za honorar i putne troškove treneru, a 1/3 kao udio plaće voditeljici projekta. Vlastita sredstva Autonomnog centra u iznosu 3.298,05 kn su uložena u opremu i materijale za radionice, za osvježenja na radionicama, za uredski pribor, fotokopiranje, troškove telefona, te poštanske troškove.
U suradnji s Međimurskoj županijom, Upravnim odjelom za zdravstvo, socijalnu zaštitu i nacionalne manjine napravljen je popis svih vijećnika i predstavnika romske nacionalne manjine na području Međimurske županije (ukupno 36 osoba – članovi Županijskog vijeća romske nacionalne manjine, članovi mjesnih/općinskih odbora te predstavnici romskih naselja).
Vijećnici su kontaktirani službenim dopisom i osobno telefonom. Od ukupno 36 kontaktiranih vijećnika, 22 njih pokazalo je interes za takvim oblikom edukacije. Ostali vijećnici su odbili sudjelovati.
Na prvu radionicu došla su četiri korisnika, na drugu sedam, a na treću tri! Nitko od korisnika nije bio na sve tri radionice. Od onih koji su obećali dolazak, 20% se nije javilo kad su bili ponovno kontaktirani na sam dan radionice, a 70% njih su svoj nedolazak opravdali sljedećim razlozima – slaganje osobnih dokumenata na dan radionice, “sudski proces protiv člana obitelji u tijeku, svjedočim, zaboravio sam vam reći”, “ako dođe predsjednik županijskoga vijeća, onda dođem i ja”, “ako ne dođem u 10 sati, onda me nema na radionici” i sl. Naravno bilo je i opravdanih izostanaka (10% sudionika) – npr. bolest djeteta, ozljeda bliskog člana obitelji, bolest samog sudionika.
Radi se o prestanku provođenja projekata koji su isključivo usmjereni pripadnicima romske nacionalne manjine kao direktnim korisnicima. Naravno, pripadnici romske nacionalne manjine mogu sudjelovati u sadašnjim i budućim projektima Autonomnog centra kao i svi ostali građani.
Autonomni centar zahvaljuje svim korisnicima koji su u projektima prepoznali direktnu korist za sebe i svoju zajednicu te zahvaljuje svim volonterima, partnerima, suradnicima i donatorima.
Stjepan Mikec,
predsjednik ACT-a
Čakovec

Izvor: 2848