Gradovi i općine 08.03.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:17.

GRADSKO VIJEĆE: Oporba napustila sjednicu

Prva i jedina prava varnica konflikta na 12. sjednici Gradskog vijeća Čakovca izbila je već prije aktualnog sata. Predsjednik Vijeća Gordan Vrbanec pred početak aktualnog sata najavio je da će prva pitanja postaviti dvoje vijećnika koji su se za raspravu prijavili već pred sjednicu (bili su to Karolina Juzbašić i Josip Varga (oboje HNS). To je u skladu s dogovorom na koordinaciji klubova vijećnika, obrazložio je Vrbanec.
Nije samo tako prošlo. Renato Slaviček, predsjednik kluba vijećnika HSLS-a, suprotstavio se tome ustvrdivši da se radi o kršenju Poslovnika Vijeća. Takva praksa može dovesti do zagušenja mnoštvom pitanja na koja će odgovori stići kasno ili nikad, dok je smisao aktualnog sata upravo u tome da se daju aktualni odgovori na aktualna pitanja. Bude li se kršilo Poslovnik, vijećnici oporbe napustit će sjednicu, rekao je Slaviček. Vrbanec nije vidio razlog da ustukne i dvoje vijećnika HSLS-a, Renato Slaviček i Marija Ružić, te četvorica iz kluba HDZ-a, Vedran Mikulić, Stevo Tkalčec, Željko Jakopec i Damir Mesarov, napustili su vijećnicu.
No, poslovnički detalj bio je tek povod napuštanju sjednice, kako se dalo razumjeti iz mini konferencije za novinstvo koju su članovi dva vijećnička kluba održali na odlasku, u predsoblju vijećnice. Na opsežnom dnevnom redu od 19 točaka sjednice, koje su se nagomilale nakon stanke od tri mjeseca, nema rasprave o financijskom stanju Grada, o tome smanjuje li se gubitak u poslovanju ili ne, rekao je Vedran Mikulić, predsjednik kluba HDZ-ovih vijećnika. Nema izvješća o obračunu proračuna, Grad je uzeo kredit od 10 milijuna kuna, a gubitak u poslovanju se ne smanjuje, rekla je Marija Ružić. Kao primjer za lošu pripremu sjednice navela je odgovor na svoje vijećničko pitanje o tome koliki je postotak priključenja na kanalizaciju na području Grada. Stručne službe odgovor su prepustile “Međimurskim vodama” i njihov dopis jednostavno proslijedile kao odgovor na moje pitanje. Međutim, na jasno pitanje nisu dale odgovor, dale su samo podatke o ukupnom broju korisnika. Ovo pokazuje da vlast u Gradu ni ne zanima što pitamo, a ni ne mora je zanimati – ima dovoljno ruku da odluke prođu. Željko Jakopec ukazao je na važnost jedne takve odluke – o prodaji gradskog zemljišta površine 9 tisuća kvadrata na području Sajmišta. Predlaže se da ga se proda po cijeni od 23 eura za kvadratni metar ili za 834 tisuće kuna, dok procjena sudskog vještaka kaže da je vrijednost zemljišta u tom dijelu grada 80 eura po kvadratnom metru, odnosno ukupne površine 2,9 milijuna kuna. Bit će to jasno pogodovanje - učinit će se neposrednom pogodbom bez javnog poziva i natječaja, a Grad će ostati zakinut za više od 2 milijuna kuna.
Što je realna
vrijednost zemljišta?
Ova točka dnevnog reda doista će se pokazati najinteresantnijom u nizu. Na dnevnom redu bila su i izvješća gradskih ustanova o radu u prošloj godini, detaljni plan zone “Istok”, sve do programa rada Savjeta mladih Grada Čakovca, ali nisu izazvala značajnije rasprave. U odsutnosti dva oporbena vijećnička kluba, većina odluka usvojena je jednoglasno, a neke uz tek koji suzdržan glas. Gradonačelnik Branko Šalamon u svom je obrazloženju odluke replicirao prigovoru koji je iznio Jakopec – naslutio ga je. Svjestan sam da je moguć prigovor da se radi o pogodovanju, rekao je vijećnicima. Moj prijedlog možete prihvatiti, ali ga i odbiti – budete li ga prihvatili, mene to neće amnestirati od odgovornosti. Radi se o pokušaju da se nađe rješenje koje će dugoročnije biti povoljno za Grad. Zemljište o kojem se radi je parcela koja se proteže kao obodni pojas budućeg stambeno-poslovnog kompleksa, širine od 9 do 15 metara. Zainteresiranom investitoru, tvrtki C3 (odnosno Antunu Jankoviću), prostor na Sajmištu prodat je pred nekoliko godina, ali bez toga rubnog dijela. Prodaju je spriječila služba za prostorno planiranje Ureda državne uprave, uz obrazloženje da se radi o parkiralištu ili zelenim površinama, odnosno prostoru komunalne namjene koji Grad ne može prodavati, već ga mora zadržati. Te prepreke sada nema, investitor je zainteresiran za njegovu kupnju i održavanje. No, nije mu presudan uvjet za funkcioniranje njegovog kompleksa, pa nema razloga da pristane na visoku cijenu. Vrijednost zemljišta je ono što je netko spreman platiti. Grad je neke površine bez uspjeha pokušavao prodati po cijeni od 100 eura za kvadrat, Županija sada u susjedstvu, u kompleksu vojarne prodaje po 65 eura, također bez uspjeha. Takve cijene nije realno očekivati za prostor nepravilnog oblika, bez praktične vrijednosti. Grad je zainteresiran za prodaju stoga što mu vlasništvo nad tim pojasom nosi obvezu održavanja i troškove. I ja bih volio da sam u razgovorima isposlovao višu cijenu, ali je tako kako je – rekao je gradonačelnik. Većina vjećnika prihvatila je argumentaciju - odluka je donijeta uz jedan suzdržan glas. Prodaja će se obaviti kao javna dražba, s iskličnom cijenom od 23 eura po kvadratu, ali s očekivanim samo jednim interesentom i ishodom.
Dražen Kovač

Izvor: 2915