Gradovi i općine 02.09.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:12.

Komunalna oprema „Juga“

Grad Mursko Središće u postupku je izrade programa komunalnog opremanja poduzetničke zone „Jug“ u Murskom Središću, a da bi se vidio stvaran interes poduzetnika i potencijalnih investitora, proteklog je tjedna odlučeno da se među poduzetnicima napravi anketa. Prostornim planom uređenja za zonu površine 125 tisuća četvornih metara nije predviđena konkretna poduzetnička aktivnost, njezin će se sadržaj prilagoditi svim gospodarskim aktivnostima koje poduzetnici predlože. Unutar prostora zone moći će djelovati industrijski, obrtnički, zanatski, uslužni i drugi gospodarski pogoni te skladišni prostori, poslovne i trgovačke građevine. Grad zonu planira opremiti svom infrastrukturom koja je potrebna za poduzetničko poslovanje. Prijavu interesa za uključivanje u poduzetničku zonu „Jug“ u Murskom Središću poduzetnici moraju napisati na memorandumu tvrtke ili obrta s podacima za daljnju korespondenciju ili ispuniti anketni list. Također se traže informacije o sadašnjem statusu tvrtke, pretežitoj djelatnosti, prometu ili prihodu u protekloj godini, udjelu izvoza u prihodu u protekloj godini, broju zaposlenih u protekloj i tekućoj godini...Nakon što Grad “snimi” tvrtku, poduzetnici moraju iznijeti i svoja očekivanja – približan datum kada bi imali potrebe za građevinsku parcelu u zoni i približan početak izgradnje poslovnog prostora, potrebnu površinu zemljišta, planiranu površinu ili volumen izgrađenog poslovnog prostora i slično. Ne manje važni su i planovi poduzetnika o mogućem broju novozaposlenih nakon početka rada u zoni, rastu prihoda i izvoza, a za potrebe projektiranja komunalnih kapaciteta bilo bi poželjno da se poduzetnici izjasne i oko planiranih potreba količine energenata, vode...
V. Trstenjak

Zašto Mursko Središće mora platiti zemljište?

Dio jedinica lokalne samouprave za svoje je zone zemljište dobio potpuno besplatno (najsvježiji su primjer općine Donji Vidovec i Kotoriba), a Grad Mursko Središće ipak će morati platiti određen iznos. Zašto je to tako pitali smo ravnatelja Uprave za energetiku Darka Horvata. - Uredbom je uređeno da se zemljišta u vlasništvu RH za isključivo gospodarsku namjenu dodjeljuju besplatno. Sva druga zemljišta dodjeljuju se s dugoročnim pravom građenja ili korištenja, uz simboličnu naknadu između 1.000 i 2.000 kuna. Gospodarska zona u Murskom Središću zbog karaktera i potrebe izvlašćivanja iz Šumsko-gospodarske osnove, što sve usporava cijelu proceduru. Naim, tu se javlja velik broj institucija koje na predložene izjave moraju dati svoje suglasnosti. U ovom trenutku dokumentacija vezana uz zonu u Murskom Središću je u Ministarstvu regionalnog razvoja, a stručne službe odradit će svoj dio posla. Kada se sve to opet “spusti” u ingerenciju Središnjeg državnog ureda, siguran sam da će se promptno dodijeliti Gradu, rekao je Horvat. Dodatno pojašnjenje dao je Jozo Sarač, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravljanje držvnom imovinom:
- Kad su u pitanju šumske gospodarske osnove, stvari su jasne. Hrvatske šume imaju precizne izračune koliko košta izdvajanje iz Šumsko-gospodarske osnove. Ta je naknada negdje oko tisuću kuna po hektaru, to nisu velike brojke koje ne bi bile nepremostive za lokalnu samoupravu. Za izdvajanje iz Šumsko-gospodarske osnove, radi dodjele zemljišta za gospodarsku aktivnost, obavezna je izrada urbanističkog plana uređenja.
(vt)

Izvor: 2888