Gradovi i općine 27.04.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 27.09.2016. 22:48.

M. SREDIŠĆE: Vlast zna jesti, piti i vozikati se!

Gradsko vijeće Murskog Središća proteklog je utorka odradilo 14. sjednicu na kojoj je najviše rasprave izazvala odluka o usvajanju godišnjeg obračuna proračuna Grada Mursko Središće za proteklu godinu. Prihodi (ukupno11,5 milijuna kuna, zajedno s prenesenim viškom iz 2009. godine) u odnosu na godinu ranije pali su za 15,14 posto. Ukupni rashodi smanjeni su za 14,04 posto. Marija Kraljić, pročelnica financija u Gradu Mursko Središće, objasnila je da su u odnosu na 2009. godinu prihodi poslovanja manji za 15,55 posto, pomoći od države 32,89 posto, prihodi od imovine 16,82...Pali su svi prihodi osim primitka od zaduživanja (kreditno zaduženje). Kraljić je upozorila da se pad prihoda nastavlja i u ovoj godini.
Zaduženje Grada s 31. prosincem iznosilo je 5,3 milijuna kuna, od čega se na glavnicu odnosi 4,6 milijuna kuna (2,7 milijuna Hypo banka i 900 tisuća kuna Međimurska banka – od čega je 600 tisuća neiskorišteno i robni kredit ). Kamata iznosi 729 tisuća kuna. U 2010. godini zaduženje Grada tako je iznosilo 5 posto od proračuna.
Kao što se i očekivalo, oporba je “popljuvala” proračun, uz konstataciju SDP-ovca Marijana Kutnjaka da je vidljivo da se ova vlast jedino uspješno zadužuje i troši. Kutnjak je čak precizno izračunao da je sadašnja vlast za 32,89 posto nesposobnija nego je to bila u 2009. godini
- To je za mene zatrašujući podatak, gotovo se ništa nije odradilo. Znamo jesti, piti, telefonirati i vozikati se na trošak Grada. Odvoženo je 20 tisuća kilometara za potrebe Grada, a ja ne vidim nikakav rezultat u proračunu. Žalosno, jadno i bijedno, drugo ne mogu reći, zborio je Kutnjak.
Na sličan odaziv naišlo je i izvješće gradonačelnika za drugo polugodište protekle godine, ali su zato jednoglasno prihvaćena izvješća o gradnji i održavanju komunalne infrastrukture, zaključak o smanjenju takse za produljen rad ugostiteljskih objekata te izmjena odluke o kreditnom zaduženju, što se našlo kao dodatna točka na dnevnom redu sjednice. U odluci o zaduženju promjena je nastala u namjeni kredita koji će se moći koristiti i za izgradnju sve komunalne infrastrukture na području Grada. (V.Trstenjak)

Sitnice “rasprodane”
Prijenosom zemljišta unutar obuhvata DPU-a Sitnice, tijekom legalizacije bespravno sagrađenih objekata, Grad Mursko Središće “dobio” je više od 45 tisuća četvornih metara zemljišta. U tijeku je postupak prodaje po cijeni od 2,20 eura po četvornom metru mještanima romskog naselja (ukupno oko 100 tisuća eura), a mještani Sitnica nakon uplate 10 posto kupoprodajne cijene imaju pravo uknjižiti vlasništvo. Ostatak cijene plaća se u 36 jednakih rata. U prvoj fazi napravljeno je 35 kupoprodajnih ugovora, a do sada je samo njih dvoje platilo10 posto od ugovorene cijene i mogu uknjižiti pravo vlasništva. Što se tiče legalizacije, izdano je ukupno 31 rješenje o komunalnom doprinosu za treću zonu (20 kuna po kubnom metru), uz 30 posto popusta. Da bi se dobila potvrda o uplaćenoj prvoj rati komunalnog doprinosa, Romi iz Sitnica morali bi uplatiti 30 posto utvrđene cijene. Do danas nitko to nije učinio. (vt)

AKTUALNI SAT

Aktualni sat otvorio je predsjednik Gradskog vijeća Ivan Leček koji je izvršnoj gradskoj vlasti postavio pitanje što će se učiniti s gradskom lučicom koja postaje baruština i leglo komaraca i za čije se čišćenje svake godine troši gradski novac, što je, prema Lečekovim riječima, suludo.
Gradonačelnik Josip Dobranić odgovorio je da je prema savjetu stručnjaka djelomično zatvoren dovod vode u lučicu, što je dalo nekakve rezultate, ali će se nakon detaljnog izmuljavanja lučice dovod u potpunosti zatvoriti.
Međutim, nakon zatvaranja dotoka, u lučicu glavni tok Mure nanosi smeće. Trajno rješenje bilo bi rušenje betonirane rampe, ali to košta... Na kraju je krivnja za probleme u lučici svaljena na projektanta, uz upozorenje da su investitor Hrvatske vode.
SDP-ovca Marijana Kutnjaka zanimalo je tko je “zabranio” isplatu 1.000 kuna Udruzi umirovljenika za proteklu godinu (za put u Crikvenicu, op.nov.), što je Kutnjak iščitao iz proračuna. Odgovoreno mu je da nitko nije zabranio isplatu, već je isplaćeno onoliko koliko je iznosio račun, što je bilo manje od predviđenog troška.
Kutnjak je Dobranića pitao i zašto ignorira zakon o izboru gradonačelnika i načelnika jer novac predviđen za prvi i drugi krug izbora kandidatima nije isplaćen. Gradonačelnik nije dao odgovor. Kutnjaka je također zanimalo zašto djeca koja nastupaju za klub plaćaju NK-u Rudar po 50 kuna jer Grad godišnje za Rudar izdvaja po 50 tisuća kuna. Zamjenik gradonačelnika Dražen Srpak (ujedno i predsjednik NK-a Rudar) objasnio je da se za taj iznos djeci na gostovanjima kupuju hrana i sokovi.
Olakšan pristup
lopovima
Sanjin Tomšić (HNS) podsjetio je na “spektakularne najave” o novcu iz EU fondova za uređenje šetnice, pa ga je zanimalo je li nešto tog novca pristiglo u gradsku blagajnu. Također je upozorio da se nakon otvaranja Rudarsko-murskog puta u velikoj mjeri povećala krađa drva uz taj put, pa ispada da se uređenjem puta lopovima olakšao posao.
Dražen Srpak na pitanje o novcu iz EU odgovorio je da se novac ne dobiva unaprijed, već Grad mora pretfinancirati radove. Natječaj za uređenje šetnice (rasvjete) morao je biti poništen jer su ponude bile daleko više od predviđenih troškova od 400-tinjak tisuća kuna, pa je novim natječajem smanjen opseg posla.
U vezi krađe drva, sazvan je sastanak s policijom i na policiji je da se time intenzivnije pozabavi jer Grad nema mehanizama za to.
Emiliju Đorđević (HSU) zanimalo je je li točno da Grad Mursko Središće jedini u Međimurju nije potpisao ugovor s Poliklinikom “Medikol”, a gradonačelnik je potvrdio da Grad takav ugovor nije potpisao. Jesu li jedini u Međimurju, nije mogao odgovoriti. Vijećnica je također izrazila sumnju u vjerodostojnost mjerenja zračenja iz GSM antena.
Mario Nerer (SDP) tražio je dopunu odgovora o vrijednosti poslova Grada i poduzetnika Žganca te podsjetio kako još nije dobio odgvor na pitanje o financijskom poslovanju privatnih vrtića koje Grad sufinancira. Odgovoreno mu je da Grad svaki mjesec dobiva izvješće o broju upisane djece u privatne vrtiće, ali da u financijsko poslovanje privatnih vrtića Grad ne može ulaziti.
Milutin Matić (SDP), umjesto pitanja, uputio je gradskim vlastima, odnosno Draženu Srpaku, javnu pohvalu za trud na revitalizaciji spomenika naftnom rudarstvu u Peklenici.
V.Trstenjak

Izvor: 2922