Gradovi i općine 12.01.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:13.

MURSKO SREDIŠĆE: Kradu se vreće s limenkama

Selektiranje komunalnog otpada već je uvriježena praksa na cijelom području Međimurske županije, a nju se ponekad eksploatira u druge svrhe od predviđenih. Na žalost, nije neuobičajen prizor da uz kontejnere za selektiranje otpada viđamo socijalno ugrožene ljude u potrazi za nečim što mogu unovčiti.
Romska populacija s područja Murskog Središća pribjegla je novom obliku pronalaženja takvog otpada, zapravo sekundarne sirovine, te ga s uspjehom plasira otkupljivačima. Direktor komunalnog poduzeća Murs-ekom Juraj Zadravec za list Međimurje ističe kako je ovu praksu Roma zamijetio prije mjesec dana i da treba pomoć kako bi je suzbio.
- Selektiran otpad, u ovom slučaju limenke koje su sekundarna sirovina, građani odlažu u pripadajuće vreće koje im dijelimo besplatno. Svako domaćinstvo ima pravo na deset vreća i koliko vreća skupimo u vrijeme odvoza otpada, toliko im i vratimo. Dakle, ako kod nekog uzmemo pet vreća, toliko ćemo mu i ostaviti. Sad se događa to da Romi kradu vreće sa sekundarnom sirovinom i unovčuju je, a građani nam se bune kad im ne ostavimo nove vreće. Tome je tako jer mi naprosto ni ne znamo koliko su ih točno ostavili ispred praga - kaže Zadravec.
Ova je pojava, ako je možemo tako nazvati, eskalirala s poskupljenjem otkupne cijene lima. Tako je na području Murskog Središća posljednjih tjedana Murs-ekomu, u određenom smislu, otežana komunikacija s domaćinstvima.
- Otkupna cijena lima je porasla, iznosi oko 500 kuna za tonu lima. Osim problema s vrećama koji imamo kao tvrtka, i to ne samo na području Grada, već i u općinama Mala Subotica i Selnica u kojima obavljamo uslugu skupljanja i odvoza, moram reći da ćemo morati pronaći način kako bismo sankcionirali ovakvo ponašanje. Apeliram zato i na otkupljivače lima, a ima ih u našoj županiji, da pripaze. Limenke zapravo pripadaju komunalnom poduzeću, a osobno mi nije jasno kako se netko ne pita odakle jednoj osobi, primjerice, dvije tone lima - naglašava Juraj Zadravec.
Naš sugovornik dodaje da su skupljanje i odvoz komunalnog otpada u romskom naselju Sitnice organizirani svakih 14 dana, a naplativost usluge je 25 posto.
Aleksandra Ličanin

Izvor: 2907