Gradovi i općine 21.10.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:12.

PRIBISLAVEC: Propao pokušaj rušenja Lesjaka

Deveta sjednica Općinskog vijeća Pribislavca, održana 11. listopada, protekla je u znaku nastavka političkog obračuna započetog na onoj prethodnoj. Ovaj put udarac je pokušala uzvratiti druga strana, četvero vijećnika koji podržavaju načelnicu Višnju Ivačić (HNS) - Dragutin Prprović (HSLS), Zoran Braniša, Dejan Posavec (oba HNS) i Slava Toplek (HLSR) predložili su da se dužnosti razriješi predsjednik Općinskog vijeća Ivica Lesjak (HDZ). Obrazloženje prijedlogu izricanja iznio je Dragutin Prprović, zapravo izloživši pogled svoje koalicije na povijest odnosa u Općinskom vijeću nastojeći dokumentirati ocjenu da je Lesjakovo držanje bilo nedosljedno i neprincipijelno. Počeo je ocjenom da je nakon lokalnih izbora u Pribislavcu i slogana “denimo glave skupa” te izborom Lesjaka za predsjednika, postepeno počeo nesklad i nerazumijevanje predsjednika s ostalim članovima pozicionirane koalicije. Podsjetio je na neke epizode sa sjednica Vijeća, ali i proširio priču i na ocjenu djelovanja vijećnika Miroslava Peršića, nositelja nezavisne liste.
- Sastancima odbora često nisu prisustvovali predstavnici Nezavisne liste i neki članovi HDZ-a, rekao je Prprović. Kad se na kolegiju predsjedniku Općinskog vijeća skrenulo pažnju na problem rada pojedinih članova Odbora, nastupio je napadački rekavši da su to njegovi odbori i da se u to nitko ne može miješati. Prprović je dodao i razlog zašto sadašnje slaganje Lesjaka i Peršića, a i drugih vijećnika nove većine u Vijeću smatra nelogičnim i neprincipijelnim.
- Na većini sastanaka koordinacije nezavisni vijećnik Miroslav Peršić posprdno je vrijeđao predsjednika OV-a oko organizacije sjednica Vijeća i pripremnih sastanaka, dok su drugi vijećnici koalicije štitili njegov dignitet, a sam to nije želio uvidjeti. Čak je štitio Peršića, dok je Peršić bio vidovit i izbjegao sjednicu na kojoj se donosio proračun.
Prprović je ustvrdio i da nije točno da se predsjednika Vijeća zaobilazilo u nekim važnim pitanjima – on često nije nalazio slobodno vrijeme, a nedolaskom na sastanke nije imao uvid u rad izvršne vlasti. Tako je iznosio poluinformacije te unosio nemir u rad udruga koje djeluju na području mjesta. Sve to govori o nedjelotvornosti rada predsjednika OV-a, pa su se time stekli uvjeti za razrješenje od dužnosti, rekao je u zaključku Prprović.
Prijedlog za smjenu predsjednika nije donio puno rasprave – pozicije su zapravo bile utvrđene. Samo je Željko Balog (SR) osjetio potrebu objasniti zašto se pomirio s Lesjakom. Malo rasprave opet je izazvala proceduralna strana - pitanje hoće li se o prijedlozima za razrješenje glasati javno ili tajno. Rajko Grkavac (šef kluba SDP-a) tražio je da se odlučuje javnim glasanjem, a Zoran Braniša (HNDS) tome je suprotstavio prijedlog da se glasa tajno. Argumentirao je to ocjenom da je čudno mijenjanje pozicija u Vijeću, ciljajući na promjene stranačke pripadnosti predsjednika Vijeća. No, prijedlog da se glasa tajno podržali su samo vijećnici koalicije koja je tražila smjenu. Većina je bio protiv, dok je je Stjepan Jarni (SDP) bio suzdržan. Ovo se pokazalo znakovitim. U javnom glasanju prijedlog razrješenja podržali su vijećnici koji su ga i dali, i uz njih Jarni, a većina od šest ostalih vijećnika ga je odbila. Točka izbora novog predsjednika time je postala bespredmetna.
Odnos u prvom glasanju u osnovi se zadržao u svim kasnijim odlukama koje je Vijeće donijelo tijekom tri i pol sata zasjedanja. Raskol između izvršne i zakonodavne vlasti značio je da nijedna od 17 radnih točaka dnevnog reda nije došla uobičajenim putem, kao prijedlog načelnice predsjedniku Vijeća, već kao prijedlog klubova vijećnika, SDP-a ili koalicije triju stranaka. Prijedlozi SDP-a pritom su dobivali minimalnu većinu od šest, dok je prijedlozi tročlane koalicije nisu mogli dobiti iako je Stjepan Jarni dosljedno bio uz nju ili suzdržan prema prijedlozima svog kluba. Iznimka su dvije jednoglasne odluke. Međimurskim vodama izdana je suglasnost da se na području Općine cijene usluga vezane uz vodu podigne za 50 lipa, na prijedlog tročlane koalicije. Nepopularna mjera je nužna jer su sredstva koja će se prikupiti namjenska, a nužna za razvoj sustava kanalizacije - složili su se svi vijećnici. Druga je odluka o stavljanju van snage odluke o osnivanju općinskog dječjeg vrtića s prošle sjednice. Nju je predložio SDP- a, ali je ona samo provođenje rješenja Ureda Državne uprave u Međimurskoj županiji te nije bilo temelja za raspravu.
(d.k.)

Izvor: 2895