Gradovi i općine 26.09.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:25.

TURISTIČKI URED ČAKOVCA: Što radi troje dobro plaćenih profesionalaca?

Građani i gosti Čakovca većinom izgovaraju riječi hvale kad komentiraju program najvećih ljetnih čakovečkih manifestaija, poput Ljeta u gradu Zrinskih i Porcijunkulova. Program Ljeta u gradu Zrinskih namijenjen je urbanijoj publici, dok drugi dio, poznatiji kao Porcijunkulovo nudi – za svakog ponešto.
No, prvi dio Ljeta u gradu Zrinskih također već više godina uzastopce organizira, uz dakako ispostavu računa Gradu Čakovcu, privatna tvrtka Dvije lije, sada potpomognuta i udrugom Pokret plus. Mnogi se opravdano pitaju zašto, odnosno što istodobno radi Turistički ured Grada Čakovca u kojem je stalno zaposleno i - dobro plaćeno troje - profesionalaca – Ivana Maltar, Boška Ban Vlahek i Mario Krčmar. Sudeći po riječima direktorice Ivane Maltar, pripremaju Porcijunkulovo i obavljaju “druge poslove iz svoje sfere”.
- Ljudi nas obično vole uspoređivati sa sličnim manifestacijama u regiji. Neka se onda usporedi i koliko se za druge manifestacije dodatno izdvaja iz proračuna jedinica lokalnih samouprava.
Porcijunkulovo se samofinancira. Grad, odnosno porezni obveznici ne izdvajaju niti lipe. Novac pribavljamo od sponzora i donatora. To je posao koji se ne može odraditi u nekoliko dana ili tjedana, već se obavlja tijekom cijele godine - tvrdi Maltar.
Dodaje kako je posljednjih godina, otkako je 2008. godine postala direktorica Ureda, broj programa, ali i posjetitelja Porcijunkulova svake godine sve veći. Prema podacima Policijske uprave međimurske, manifestaciju je prošle godine posjetilo 100.000 ljudi. Održano je više od 50 programa, dok je broj izlagača prešao brojku 100. Pozitivno je, napominje nadalje, što se u organizaciju, vlastitim programima uključuju i ugostitelji, što pokazuje da i oni u Porcijunkulovu pronalaze gospodarski interes.
Grad Čakovec izdvaja sve manje
- Dotacije Turističkom uredu danas, u odnosu na primjerice 2008. godinu, upola su manje. Prošle je godine Grad na račun Ureda uplatio oko 200.000 kuna. To je 13 posto našeg godišnjeg proračuna koji istodobno raste. 2010. godine iznosio je 1,300.000 kuna, a prošle godine 2,079.000 kuna. Sav taj novac pribavljamo apliciranjem projekata pri ministarstvima i EU fondovima te od sponzora. U tri godine, iz europskih smo izvora pribavili 1,800.000 kuna. Projekte pišemo sami. Prihod ostvarujemo i od turističke članarine koju plaćaju tvrtke koje se bave tom granom, kao i od boravišne pristojbe.
Na pitanje koji su to projekti ili proizvodi trojca zaposlenog u Turističkom uredu, direktorica odgovara kako se radi o projektu Kača 1 i 2, u okviru IPA programa Mađarska – Hrvatska. Od vlastitih, domaćih projekata spominje Legendarni vikend u Čakovcu te smjenu straže Zrinske garde Čakovec subotom prijepodne.
Dodaje i kako osobne dohotke djelomično financiraju upravo i iz EU projekata, no, na osnovnu plaću, ne dodaju si europski dodatak, već ona ostaje ista. Ipak, podatak o iznosu plaća djelatnika Turističkog ureda dobili nismo, uz obrazloženje kako to “prethodno mora odobriti Turističko vijeće”. Ono zapravo, naglašava Maltar, i odlučuje o većini aktivnosti Ureda. U prilog tezi da se u Čakovcu, kad je riječ o turizmu, radi dosta, podsjeća i na nagrade Zeleni cvijet Hrvatske turističke zajednice. Čakovec je u razdoblju od 2008. do 2010. godine osvajao priznanje za najljepše uređen grad kontinentalne Hrvatske i pojedina druga.
Ipak, kada se sve zbroji, novih turističkih proizvoda koji bi privukli veći broj turista i izvan termina u kojima se održavaju manifestacije koje postoje već desetljećima - nema. Mnogo kapaciteta i dalje je neiskorišteno. Nedostaje li odgovornima ideja ili ih je uljuljkalo dobro uhljebljenje?
Velimir Kelkedi

Izvor: 3048