Zdravstvo 12.01.2011. 00:00. Zadnja izmjena: 02.03.2016. 11:02.

Josip Munđar iz Selnice krv dao 125 puta!

Skroman i nenametljiv. Takav je Selničanin Josip Munđar koji je 20. prosinca po 125. put dobrovoljno dao krv i time ušao u anale darivanja tjelesne tekućine koja je sinonim za ljudski život. Josipu je puna 51 godina, a darivateljem je odlučio postati još u tinejdžerskoj dobi.
Razgovarali smo samo dan nakon što je postigao osobni rekord
- Krv sam otišao darivati čim sam postao punoljetan, jer to je prvi uvjet koji morate zadovoljiti. Moja bliža i šira obitelj uvijek je bila darivateljska, pa se to valjda nekako i podrazumijevalo. Mene je isprva sve to intrigiralo, pa sam pristupio darivanju iz radoznalosti, a sve što je uslijedilo nekako mi se podrazumijevalo - kaže Josip Munđar. Kao “vlasnik” krvne grupe 0 negativne više je puta primao hitne pozive kako bi dao krv onima kojima je tog trenutka značila pobjedu u borbi za život.
- Imao sam više hitnih poziva u ovih tridesetak godina, no na žalost, događalo se da se ne mogu odazvati. Naravno, u načelu je moj stav uvijek bio pozitivan, ali kad sam, primjerice, bolestan, onda to jednostavno nije dolazilo u obzir. Ono što je u bivšoj državi za darivatelje krvi možda bilo prikladnije nego danas, jer toga danas nema, bili su slobodni dani. Svatko je imao pravo koristiti dva dana godišnjeg odmora i nije to loše. Tijelo se ipak mora regenerirati - priča naš sugovornik.
Muškarci krv mogu darivati svaka tri, a žene svaka četiri mjeseca. Kako je napunio pedesetu, liječnica je Josipu sugerirala da smanji broj davanja krvi tijekom kalendarske godine. Pitali smo ga također je li ikada bio u prilici da mu se za davanje krvi nudi novac.
- Moja doktorica Ivana Babić smatra da sam u dobi kad bih trebao smanjiti broj darivanja s četiri na tri godišnje. Poslušat ću je iako bih bio spreman dati krv još 125 puta. Nikada mi nije bio nuđen novac kako bih dao krv niti bih ga ja primio. Doduše, to su mi pitanje već postavljali drugi ljudi, a ja bih uvijek odgovorio isto - znači li to da bih kao primatelj krvi tu istu krv ja trebao platiti, a u pitanju je ljudski život. Za mene tu nema nikakvih dvojbi. Ljudi su tu da jedni drugima pomognu - poručuje Josip Munđar.
Josip dodaje da njegov poslodavac pokazuje izuzetno razumijevanje za njegovu darivateljsku poziciju. Zaposlen je u Letina Inoxu.
- Radim kao bravar, s tim da su mi sada promijenili radno mjesto zbog nekih zdravstvenih tegoba. Tim više ću slušati savjete svoje liječnice, a svom sam poslodavcu uvijek bio zahvalan za razumijevanje koje pokazuje. U svakom slučaju, bit ću darivatelj dokle god to budem mogao - zaključuje Josip Munđar koji je rekorder u darivanju krvi u Međimurskoj županiji.
Aleksandra Ličanin

Izvor: 2907