Kultura i prosvjeta 24.03.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:37.

GIMNAZIJA U EDUKATIVNOM PROJEKTU YEC

U čakovečkoj je Gimnaziji održan program radionica i debata edukativnog projekta YEC - Young Entrepreneurs in Croatia, u koji se uključilo trideset učenika trećih razreda.
Provedba je organizirana u četiri srednje škole, od kojih su tri varaždinske - Gospodarska škola, Prva gimnazija i Druga gimnazija, a jedina iz Međimurja je Gimnazija.
Atraktivnost sadržaja radionica i metode rada pridonose velikom interesu srednjoškolaca, no za to su zaslužni i sami edukatori - studenti iz Venezuele, Kine i Ukrajine. Svi su oni dio Studentske organizacije AIESEC koja mladima predstavlja niz mogućnosti i prilika za ostvarivanje i demonstraciju liderstva, multifunkcionalne vještine, proaktivnost i sposobnost globalnog razmišljanja te rada u različitim okruženjima. To AIESEC-ovce izdvaja od ostalih studenata i diplomanata.
U Čakovcu su boravili Kineskinja Tina Tian, Orest Zub iz Ukrajine i Alejandro Duque iz Venezuele koji su istaknuli da čakovečki učenici odskaču od drugih sudionika kao najbolji u projektu, s visokom motiviranošću, odličnim znanjem engleskoga jezika, izvrsnom suradnjom, ozbiljnošću i usredotočenošću na problem te vedrinom.
- Naši su učenici pokazali da vole učenje u procesu, neformalan način rada, nesvakidašnje aktivnosti, vršnjake, kao predavače i stjecanje kompetencija u timskom radu - ističe Sandra Breka Ovčar, koordinatorica tog programa u Gimnaziji.
U Hrvatskoj AIESEC djeluje od 1953. godine i danas ima pet lokalnih odbora - u Osijeku, Rijeci, Splitu, Varaždinu i Zagrebu.
Radom na važnim tematikama poput poduzetništva, turizma i društveno odgovornog poslovanja, preuzimanja liderskih odgovornosti i sudjelovanja u multikulturološkom okruženju organizacije, hrvatska mladež uključena je u “stvaranje razlike” u svom društvu.
Projekt YEC je edukacijski, namijenjen učenicima trećih i četvrtih razreda, osmišljen tako da se kroz radionice i razvijanje poslovnih ideja omogući razvoj osnovnih poduzetničkih vještina, kako bi se što prije pripremili za konkurentno tržište Europske unije.
Rad se temelji na seriji od šest radionica i pet debata, a službeni jezik je engleski jer u projektu sudjeluju praktikanti iz cijelog svijeta.
Aleksandra Ličanin

Izvor: 2865