Kultura i prosvjeta 19.11.2009. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:35.

PERHOČ: ULAGALO SE U PROSTORE KOJI SU KRIVA PROCJENA

OKRUGLI STOL O MREŽI SREDNJIH ŠKOLA

U čakovečkoj Gimnaziji održan je okrugli stol na temu prostornih uvjeta u kojima radi ta ustanova i mreže srednjih škola. Radi se o već poznatom problemu s kojim se suočava jedna od najuspješnijih srednjih škola u Hrvatskoj, a taj je da nedostatak prostora onemogućava nesmetan rad te će u dogledno vrijeme, može se pretpostaviti, utjecati i na strpljenje zaposlenika.
Prema riječima ravnateljice Tee Runjak Dragić, Međimurska županija je ta koja uz pomoć struke mora definirati budućnost srednjeg školstva u Međimurju, njegovu orijentaciju u kontekstu ponude obrazovnih programa, rješavanje prostornih uvjeta svih škola, a posebno onih kojima već godinama nedostaje prostor za rad. Na okruglom je stolu govorio i predsjednik Školskog odbora Mladen Križaić:
- Imali smo projekte za proširenje, ali nikada nismo došli do konačnog zajedničkog rješenja. Na školskom odboru nismo mogli donijeti nikakve zaključke po tom pitanju, pa želimo čuti sve zainteresirane strane što misle o tome. Interes za upis u Gimnaziju sve je veći, rezultati rada izvrsni i pitanje prostora ove škole treba riješiti.
Župan Ivica Perhoč garantirao je svojim autoritetom da će sva ova pitanja biti rješavana u suradnji struke i Županije, zbog čega je najavljeno osnivanje radne skupine koja će raditi na izradi mreže srednjih škola u Međimurju.
- Puno se ulagalo u prostore, za koje se pokazalo da nisu dobra procjena, zbog čega moramo naći modus da zadovoljimo sve nove potrebe. Uskoro će se otvarati i sedma srednja škola. Na tome radi Moj bližnji, imaju suglasnost za klasičnu gimnaziju i medicinsku školu koja će početi s radom u školskoj godini 2010./11. - rekao je župan naznačujući time da pitanje mreže postaje sve kompleksnije.
Ravnateljica Gimnazije T. Runjak Dragić dodala je da će struka morati misliti i na kurikulume:
- Morat ćemo razgovarati i o kurikularnoj i interkurikularnoj sferi, osobito u odnosu na Veleučilište, kako u sadržajnom smislu,tako i po pitanju prostora.
Riječi je bilo i o usmjeravanju srednjeg školstva prema potrebama gospodarstva. Konkretni pokazatelji na tu temu nisu izneseni, a ravnatelj TIOŠ-a Dražen Blažeka tek je mogao konstatirati:
- Ni nakon niza godina rada u prosvjeti, ne znam što našem gospodarstvu treba. Iako je interes za gimnazijske smjerove velik i upisuju ih odlični učenici, moram reći da je i strukovnim školama u interesu da ih pohađaju dobri učenici jer naše gospodarstvo treba upravo takve ljude.
Predsjednik Gradskog vijeća Čakovca Gordan Vrbanec osvrnuo se na problem parkirališta ispred Gimnazije i dodao:
- Parkiralište ispred Gimnazije, na žalost, ne možemo urediti iako to škole u ovom okruženju zaslužuju jer zemljište je u vlasništvu tvrtke Međimurje inženjering koja je u stečaju. Smatram da gospodarstvo i školstvo trebaju biti u vezi koja će u kontinuitetu preispitivati potrebe jedne i druge sfere.
Aleksandra Ličanin

Izvor: 2847