Kolumne 12.09.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:25.

Gorušnica

Mirisnu gorušnicu neki nazivaju i morguša. Sadrži četiri puta više vitamina C od težinski jednake količine naranči. Ona je snažna trajnica iz porodice kupusnjača, a raste i samoniklo na pjeskovitim, šljunkovitim i kamenim dijelovima naše morske obale, često i uz more, ali ne na teškim ilovastim tlima. Može se uspješno uzgajati i u područjima umjerene i vlažne klime. Sam uzgoj vrlo je jednostavan, kao i ostalih kupusnjača. U ožujku se posije u sandučiće, a kasnije, potkraj svibnja na otvoreno. Osim te sjetve, vrlo je uspješna i ljetna sjetva, do kraja kolovoza. Razmak između biljke određuje njezina grmolikost, a razmak između biljaka i redova mora biti najmanje 60 centimetara. Vrlo je važna povremena prihrana kompostom, tako biljka ima dovoljno hranjiva. Gorušnica je vrlo otporna na zimu, ali je ipak prije zime pokrijte slamom, šibljem ili lišćem, tako da u proljeće što prije potjera mlade izboje. Početkom cvatnje gorušnica je gorkasta, zato izdanke berite dok nisu naborani. Zbog oštrog mirisa, nadzemni se dijelovi biljke upotrebljavaju kao začin, a mladi i nježni kao ukusno i zdravo povrće.
■ MALI SAVJETI
Peršin će biti dugo svjež i zelen ako ga na tren spustite u kipuću posoljenu vodu, pa ga zatim dobro obrišete. Stavite ga u čašu vode, pa u hladnjak. Dobro će držati i ako ga stavite u malu staklenku koja se može hermetički zatvoriti.
• Ako prevozite cvijeće na neko udaljeno mjesto, peteljku netom odrezanog cvijeća uronite u rastopljen vosak. Kad stignete na odredište, odrežite peteljku s voskom i stavite cvijeće u vazu s vodom.
• Da bi se cvijeće što dulje održalo svježe u vazi, povećajte mu površinu upijanja vode. Učinit ćete to tako što ćete zarezati peteljku nekoliko milimetara uzdužno.

Izvor: 3046