Kolumne 22.08.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:24.

Prelog u Mursko Središće bez gradonačelnika?

Po mojem, međimurski gradovi Mursko Središće i Prelog trenutačno nemaju gradonačelnike! Ili, ako ih imaju, sve njihove dosadašnje odluke otkako su izabrani mogu biti ne samo upitne, već i poništene. Da je ovakvo moje poimanje zakona vrlo vjerojatno točno, potvrđuje i nenavođenje razloga zbog čega HDZ na prvoj sljedećoj sjednici Županijske skupštine namjerava zamijeniti svoje vijećnike Dražena Srpaka i Ljubomira Kolareka koji su aktualni gradonačelnici Murskog Središća i Preloga. Nema tu nikakve mistike. Ne radi se o unutarstranačkom sukobu, kako su neki pomislili, niti, kako je navodno izjavio predsjednik županijske organizacije HDZ-a Darko Horvat, da poznatije stranačke ljude, koji su bili samo izborni „mamac“, kani zamijeniti onima manje poznatima iz njihovih životnih sredina. Istina je sasvim drugačija. Naprosto, netko je zaboravio, ili zakasnio, s radnjama koje propisuje Zakon o izboru članova predstavničkog tijela jedinica lokalne i područne, odnosno regionalne samouprave.
A tim zakonom propisano je da nitko istovremeno ne može biti nositelj izvršne vlasti i biti član predstavničkog tijela. Pojednostavljeno rečeno, Srpak i Kolarek, uz gradonačelničke, ne mogu u isto vrijeme obnašati i dužnosti vijećnika Županijske skupštine! Pa dobro, ako je tako, reći ćete, onda će ih HDZ sada zamijeniti njihovim zamjenicima i sve je u redu. E, pa nije baš tako bezazleno kako izgleda. Naime, oni su u roku od osam dana od proglašenja konačnih izbornih rezultata trebali podnijeti ostavke na dužnosti koje su nespojive s novoizabranim funkcijama. Podsjećam da su izbori održani još 19. svibnja - prvi, i 2. lipnja drugi krug, nakon čega su objavljeni konačni rezultati. Sada smo u drugoj polovici kolovoza, a Županijska skupština zacijelo neće biti sazvana prije mjeseca rujna. Protekla su, dakle, već tri mjeseca od zakonskog roka u kojem su se gospoda Srpak i Kolarek trebala očitovati hoće li biti gradonačelnici ili županijski vijećnici. Za svo to vrijeme jednu od ovih dviju dužnosti obavljali su nezakonito.
Sjede na dva stolca
Očitovati su se trebali već na konstituirajućoj sjednici Županijske skupštine, kada su već znali da su izabrani za gradonačelnike! Kako nisu, moglo bi se tumačiti da su odlučili da će radije biti vijećnici, nego upravljati svojim gradovima jer na dva stolca, po zakonu, sjediti ne mogu. Naravno, svakom je jasno da ipak nema dvojbe za što su se opredijelili. No, u tom slučaju mogu ih zadesiti sankcije. Prema tumačenju Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, u takvim slučajevima može se proglasiti ništetnost svih odluka koje su ti gradonačelnici donijeli od stupanja na dužnost! Naravno, to se ne postiže automatizmom, već to može ili mora netko zatražiti. Oporba u njihovim gradskim vijećima ili netko treći.
Osobno, inače, za ove vrlo ozbiljne propuste ne bih krivio samo Dražena Srpaka i Ljubomira Kolareka. Nije valj-da da u svojoj velikoj stranci nemaju nikakvog pravnika ili osobu koja poznaje naše izborno zakonodavstvo, pa da ih je na vrijeme uputila kako moraju postupiti? Ovako, od proglašenja izbornih rezultata Mursko Središće i Prelog ili nemaju gradonačelnike ili je Županijska skupština bez dva vijećnika.
Nastavljam zanovijetati na istu ili sličnu temu. Srpak i Kolarek će, po sili zakona zbog nespojivih dužnosti s obnašanjem vijećničkog mandata, podnijeti ostavke - premda s velikim zakašnjenjem. Njihovi će mandati u mirovanje, a zamijenit će ih zamjenici o kojima će odlučiti stranka s čije su liste izabrani. Najavljeno je da će u mirovanje i mandat hadezeovog županijskog vijećnika Antuna Marodija. Kao dopredsjednik Općinskog vijeća Donjeg Kraljevca, također ne može biti vijećnik Županijske skupštine jer nije dopušteno istoj osobi biti član predstavničkog tijela na općinskoj i županijskoj razini.
Lakrdija sa
„zamrzavanjem“ mandata
Neki izabrani županijski vijećnici već su i prije „zamrznuli“ svoje mandate. Matija Posavec učinio je to jer je izabran za župana, pa - shodno odredbama zakona, ni ne može obnašati dužnost vijećnika. No, Dragutin Lesar i Ivica Perhoč, predsjednici Hrvatskih laburista i županijskog SDP-a, također su, navodno, stavili mandate u mirovanje premda ne obnašaju takozvane nespojive dužnosti. Kažem, navodno, jer mi nije poznat njihov status. No, puno je jasnije izraženo određenje o zamrzavanju mandata laburistkinje Sandre Vlahek - „iz osobnih razloga“. Ako su njihovi vijećnički mandati zaista u mirovanju, pa su umjesto njih u Županijsku skupštinu ušli zamjenici s njihovih stranačkih lista, onda tu nešto nije u redu. Potrudio sam se, pa pročitao koji razlozi mogu biti za to famozno „mirovanje“ ili „zamrzavanje“ mandata u predstavničkim tijelima. Tumačenjem Ministarstva uprave RH, zakonom propisan razlog je jedino usporedno obnašanje nespojive dužnosti. Ne može to biti čak ni bolest, ni bilo što drugo, pa, dakako, ni „osobni razlozi“! U takvim slučajevima jednostavno se podnose ostavke.
Dobri poznavatelji kažu da „zamrzavanja“ ili „mirovanja“ mandata u predstavničkim tijelima nema u drugim zemljama Europske unije. Po meni, to je i ispravno. Zar zaista naši europarlamentarci, koji su ujedno saborski zastupnici „u mirovanju“, po isteku lordovski plaćenog mandata u EU parlamentu, baš moraju natrag na također visoke plaće u Hrvatski sabor? Ili, recimo, kad ministar prestane biti ministar, makar i bio smijenjen zbog lošeg rada, čeka ga sigurna fotelja u Saboru - do isteka mandata. Što je previše, previše je.

Umjesto P.S.-a

Ovako je sedamdesetih godina prošlog stoljeća izgledalo termalno kupalište Vučkovec. Bilo je zapušteno i pred zatvaranjem. Samo stariji ljudi sjećaju se još tog razdoblja, kad su u barakama bile kade za kupanje, a na otvorenom dva mala bazena. Danas je na tom prostoru velebni Spa&Golf Resort Sveti Martin. Inače, povijest toplica u Vučkovcu seže do rimskih vremena, a u novije doba počelo se koristiti u prvoj polovici XX. stoljeća. Tragajući za naftom, 1912. godine naišlo se na ljekovitu termalnu vodu. Negdje oko tridesetih godina izvedena je bušotina za korištenje tople vode za kupanje, pa su izgrađeni i prvi kupališni objekti. Poslije II. svjetskog rata mijenjali su se vlasnici toplica, a izgleda da je sa svakim novim stanje postajalo sve gore. Bilo je tako sve dok privatni kapital nije pokrenuo lanac velikih ulaganja u današnje odmaralište s toplicama Sveti Martin. Na nekadašnji Vučkovec samo imenom podsjeća jedan od restorana.

Izvor: 3043