Kolumne 25.06.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:23.

Sonja i njezina majka imaju pravo na noćni mir

Naša sugrađanka, gospođa Sonja, koja stanuje u središtu Čakovca, zavapila je: „Kome da se obratim zbog nesnosne buke iz kafića izravno ispod moga stana?“ Nema noćnog mira ona, a što joj još teže pada, ni njezina bolesna mama kojoj su 92 godine! Gospođo Sonja, odgovor je jasan: Vi, i brojni drugi, koji imaju slične probleme, morate se obratiti gradskim vlastima i službama Ureda državne uprave. Oni odobravaju lokaciju, vrstu ugostiteljskog objekta i njegovo radno vrijeme. Reći će vam da je sve po zakonu, i neće pogriješiti. Naravno, samo ukoliko su za njih bitni jedino paragrafi, a ne građani u koje se zaklinju jedino u predizborno vrijeme. Naime, za rad ugostiteljskog objekta vlasnik je dužan ispuniti određene uvjete, a njihovo postojanje moraju provjeriti upravne službe. Inspekcija mora nadzirati poštivanje odobrenih uvjeta, a tu nikako ne spada buka koja se širi izvan unutrašnjosti objekta. Sonja i njezina majka, kao uostalom i svi drugi građani, imaju također zakonsko pravo na noćni mir.
Bio sam u svijetu, u kojeg se zaklinjemo, i vjerujte, u središtima gradova prolazih pored zgrada u kojima se nalaze disco i jazz klubovi, ali se izvana ama baš ništa ne čuje. Naravno, nije to zbog mene, već zbog tamošnjih vlasti koje strogo nadziru pridržava li se vlasnik propisa jer, u protivnom, slijede drastične kazne, do zatvaranja lokala. Dakle, nitko, vjerujem, nije protiv ugostiteljskih radnji, pa ni onih koje rade noću, ukoliko zadovolje sve uvjete za takav tip lokala. Tu je odgovornost gradskih vlasti koje su nadležne za radno vrijeme. Teško da noćni klub ili bar, usred stambenog naselja, može ispuniti uvjete. O remećenju javnog reda i mira izvan lokala da i ne govorimo. O tome nekom drugom prilikom.
Mešetari
bezrazložno
puntaju ‘kumice’
Sada o nečem drugom. Potezi koje poduzima ministar Slavko Linić sa svojim ministarstvom financija u pravilu nailaze na otpor onih na koje se odnose. Razumljivo je to jer se radi o uvođenju reda u financijsko poslovanje, a samim time i plaćanje obveza spram državnog proračuna. Da će tako morati biti, trebali smo svi znati već nakon donošenja odluke da želimo pristupiti Europskoj uniji.
Zašto se red nije postupno uvodio prijašnjih godina, pa sad sav teret pada na Linića, svima je znano. Svi su željeli mir u kući, premda su bili svjesni da se red jednom mora početi uvoditi. Oni kojima to ne odgovara iskrivljavaju činjenice i prosvjeduju. Najsvježiji je primjer s fiskalizacijom na tržnicama od 1.srpnja.
Uzalud je ravnateljica Porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec nebrojeno puta javno opovrgnula tvrdnje da će „kumice“ na placu također morati imati fiskalne blagajne, uvijek se nanovo podiže glas protiv toga. A tko se, zapravo, buni na tržnicama? Pa oni, preprodavači, koji su zapravo trgovci, i na preprodaji tuđih proizvoda dobro zarađuju. Ima ih i na čakovečkom placu. Njima, dakako, ne pogoduju fiskalne blagajne i čisti računi. „Kumice“, kako ih nazivaju u purgerskim krugovima, pa ni moja iz Okruglog Vrha, neće morati izdavati račune jer prodaju samo ono što im izraste na njihovim njivama i povrtnjacima ili pomuzu u svojim stajama. Poput preprodavača na tržnicama, „bunu“ uoči fiskalizacije u ugostiteljstvu predvodili su oni koji su varali i građane i državu. Također su prijetili odustajanjem od posla. Epilog je poznat. Fiskalizacijom je povećan promet za 30 posto! Naravno, nije toliki postotak novih gostiju, već je za toliko povećana naplata preko fiskalnih blagajni, što je prije toga završavalo u džepovima bundžija.
Obilazno do poreza na nekretnine
No, ministar Linić do nekih svojih ciljeva želi obilaznim putem.
Sjećate se najavljenog poreza na nekretnine? Oni koji su se tome protivili, uz siromaštvo građana, kao glavni argument ukazivali su na nesređeno stanje katastra i gruntovnice, na nepostojanje podataka o vlasnicima nekretnina. I gle, nekako istovremeno se javlja ministrica graditeljstva i prostornog uređenja Anka Mrak – Taritaš s projektom ubrzane legalizacije nezakonito izgrađenih zgrada, i to pod mus do određenog roka, 30. lipnja.
Čak nije bitno do tog datuma dostaviti svu potrebitu dokumentaciju, važno je prijaviti nekretninu te ime i prezime vlasnika. Sama legalizacija naknadno će se provesti. Za ministra Linića dovoljno. Sad će znati kome će se, i koliko, razrezati poreza na nekretnine. Protivnicima donošenja zakona izbijen je glavni adut.
Prije tjedan dana na ovom sam mjestu podsjetio na katastrofalan požar u Međimurskoj trikotaži 1979. godine. Konstatacija da je požar uzrokovan nepažnjom prilikom zavarivanja u pogonu ondašnje Čaraparije pridonijela je da se nakon 34 godine javno iznese prava istina.
Naime, neposredno nakon požara, tvrdnja o uzrocima zbog nepažnje radnika zapisana je u izvješću tadašnjeg Općinskog sekretarijata za unutrašnje poslove Čakovec, i to je bila jedina istina koja je bila dostupna javnosti. To je uzeto zdravo za gotovo.
Nije se tada znalo, niti pisalo, da su okrivljeni radnici pokrenuli sudski spor radi dokazivanja svoje nevinosti. Teško je bilo i zamisliti da će se netko usuditi usprotiviti nalazu iz istrage koju je provela milicija. No, ta nekolicina radnika, unatoč svim pritiscima i traumama koje su proživljavali, ostala je ustrajna.
Sudski spor trajao je punih šest godina, da bi bio okončan oslobođenjem radnika od krivice za požar. Stručnim vještačenjima utvrđeno je, i dokazano, da su krive bile dotrajale električne instalacije.
Dobro je, dakle, da se čitaju novine, pa i ova kolumna, jer se tako, eto, nakon dugo vremena može doći do prave istine koja javnosti u ono vrijeme nije bila tako spektakularno predočena, kao prva službena milicijska verzija.

Umjesto P.S.-a

Rotarijanska organizacija, koja je u bivšem komunističkom sustavu bila zabranjena, obnovila je svoje djelovanje uspostavom neovisne države Hrvatske. Osnovan 1996. godine, Rotary klub Čakovec bio je osmi po redu u Hrvatskoj. Danas u našoj zemlji djeluje već četrdesetak klubova koji su prvobitno bili u sastavu tzv. Bečkog distrikta, a unatrag dvije godine osnovan je hrvatski Distrikt 1913 sa sjedištem u Zagrebu. Uoči svake nove rotarijanske godine, koja počinje 1. srpnja, u klubovima se obavlja primopredaja dužnosti jer mandat čelnika traje samo godinu dana. Tako je u Rotary klubu Čakovec dosadašnji predsjednik dr. Ivan Percač predsjednički lanac predao svom nasljedniku mr. Josipu Posavcu. U Čakovcu djeluje i ženski Inner Wheel klub koji čine uglavnom supruge rotarijanaca. Dosadašnja predsjednica bila je Karmen Kiš, a nova je Dubravka Nedeljko.

Izvor: 3035