Kolumne 18.04.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:21.

UOČI OVOGODIŠNJE SJETVE KUKURUZA I DODATNE ZAŠTITE PČELA

Sredinom travnja 2011. godine u sjeverno-istočnoj slovenskoj regiji Prekmurje, u graničnom području s Mađarskom (općine Lendava i Murska Sobota), tijekom svega nekoliko dana zabilježen je pomor više od 2.000 košnica pčela (oko 10% pčelinjih zajednica). Manji pomor su dojavili i pčelari s graničnog područja najsjevernijeg hrvatskog grada Mursko Središće. Kao uzrok pomora posumnjalo se na zanošenje insekticidne prašine sa tretiranog sjemena kukuruza u sjetvi na obližnja polja uljane repice u cvatnji, pa je tada u susjednoj državi privremeno zabranjena sjetva kukuruza tretiranog insekticidima iz skupine neonikotinoida (klotianidin, imidakloprid, tiametoksam)! Otvorenim pismom i Hrvatski pčelarski savez od Ministra poljoprivrede sredinom siječnja o.g. zatražio je istu mjeru zabrane! Što su neonikotinoidi, kakva je njihova potencijalna otrovnost i opasnost za pčele, te kako zadnjih godina za poljoprivrednika najjednostavnija i ekološki najprihvatljivija mjera zaštite postaje za pčelarstvo toliko opasna (sjetva zaštićenog sjemena insekticidima, čime se “onečisti” samo 0,6% proizvodne površine)?!
Početkom 1990-ih godina u svijetu se pojavila nova kemijska skupina insekticida neonikotinoidi (prvo je 1991. godine u Francuskoj registrirana djelatna tvar imidakloprid u pripravcima Confidor 200 SL i Gaucho FS). Danas iz kemijske skupine neonikotinoida u svijetu ima 7 djelatnih tvari, u našoj zemlji je registrirano 5 djelatnih tvari na osnovu kojih je u prometu 20 insekticida, a po potrošnji je na prvom mjestu imidakloprid (u svijetu danas “insekticid broj 1” - u Hrvatskoj je registriran 1996. godine)! Neonikotinoidi su po kemijskoj strukturi i načinu djelovanja slični nikotinu. Nikotin je jedan od najjačih biljnih otrova, odnosno to je glavni alkaloid duhana koji štiti ovu biljku od neželjenih kukaca! Duhan za pušenje sadrži 1-3% nikotina, a srednja letalna doza ovog spoja je 50 mg/kg. U odnosu na nikotin, kemijska skupina neonikotinoida je u prosjeku desetak puta manje otrovna za čovjeka (npr. srednja oralna letalna doza imidakloprida iznosi 450, a tiametoksama je veća od 1.500), pripravci iz ove skupine se prosječno koriste u deset puta manjim dozama ili količinama u odnosu na insekticidne skupine koje su zamijenili (organofosfati, karbamati) (primjerice umjesto nekad 1-3 lit.(kg) insekticida/ha danas koristimo samo 0,1-0,3 lit.(kg) insekticida/ha). Odlikuju se visokom insekticidnom djelotvornošću i odlični su sistemici u biljci (u odnosu na nikotin pokazuju nekoliko stotina puta jače insekticidno djelovanje)! Smatraju se sigurnim za okoliš i nisko su otrovni za sisavce (npr. za čovjeka je imidakloprid je 900% manje otrovan od nikotina). Ova skupina insekticida u posljednjih je dvadesetak godina istisnula iz primjene mnoge starije djelatne tvari iz skupine kloriranih ugljikovodika, organo-fosfata, karbamata i sintetskih piretroida.
Zajednička svojstva nove, danas najraširenije, skupine insekticida su visoka insekticidna djelotvornost, odlična sistemničnost u biljci, smatraju se sigurnim za okoliš (manja opasnost za podzemne vode), niske su otrovnosti za sisavce, pa se danas diljem svijeta koriste u suzbijanju štetnih kukaca s usnim ustrojem za bodenje i sisanje, te grizenje i žvakanje (vidi tablicu 1.). Ipak, neki od njih su vrlo otrovni na pčele, npr. srednja letalna doza imidakloprida i klotianidina za pčelu je manja od 0,005 mikrograma/pčeli, a tiametoksama vrlo bliska istoj vrijednosti. Tijekom cvatnje i neposredno prije cvatnje poljoprivrednih kultura zabranjena je primjena insekticida na osnovi imidakloprida i tiametoksama!
Nedugo nakon njihove prve registracije u Europi se pojavio novi štetnik, kukuruzna zlatica (Diabrotica virgifera var. virgifera). Prvo godine 1992. u Srbiji, a već 1995. godine širi se u Hrvatsku. Nadležno Ministarstvo još iste 1995. godine donosi “Naredbu o poduzimanju mjera za sprječavanje širenja kukuruzne zlatice Diabrotica virgifera virgifera LeConte” (NN 96/95). Godine 2002. bilježimo prve veće ekonomske štete (na području Baranje 80%), a već 2003. sezone ovaj se štetnik proširio prema zapadu do naše najsjevernije Međimurske županije. Osnovna mjera zaštite poštivanje višegodišnjeg plodoreda 3 do 4 godine većina stočarskih farmi ne može provoditi zbog nedostatka zemljišta, primjena ekološki prihvatljivih insekticida čije je korištenje u integriranoj proizvodnji dopušteno isključivo u trake također je manje zastupljeno jer mnogi poljoprivrednici na sijačicama za kukuruz nema ugrađene potrebne depozitore, pa je u praksi sjetva tretiranog sjemena insekticidima osnovna mjera zaštite. Jedini dopušteni insekticidi za suzbijanje kukuruzne zlatice tretiranjem sjemena u našoj su zemlji imidakloprid, tiametoksam i klotianidin.
Godine 2008. zabranjena je primjena klotianidina u Njemačkoj (Poncho FS). U pokrajini Baden-Württemberg pčelari su tijekom nekoliko dana izgubili dvije trećine svojih zajednica. U uginulim pčelama naknadno je dokazana prisutnost klotianidina. Zbog nepravilnog oblaganja sjemena došlo je do zanošenja klotianidina na susjedne kulture u cvatu. Po uzoru na Njemačku iz prodaje je povučeno tretirano sjeme kukuruza u susjednoj Sloveniji nakon slučaja zabilježenog u travnju 2011. godine.
Također, iz tog je razloga prema Direktivi 2010/21/EU propisana obavezna modifikacija podtlačnih pneumatskih sijačica za sjetvu i kontrola prašenja (Heubach test) sjemena tretiranih insekticidima u zemljama Europske Unije. Sukladno toj direktivi, u Narodnim novinama broj 142 od 19. prosinca 2012. godine objavljen je “Pravilnik o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida”. U Članku 53. tog pravilnika preciznije je određena zaštita pčela kod sjetve tretiranog sjemena po kojoj je radi smanjivanja rizika od aktivnih tvari iz skupine neonikotinoida i aktivne tvari fipronil obavezno provoditi Heubach test za “otprašivanje” sjemena kukuruza, suncokreta i uljane repice. Heubach testiranje u našoj zemlji provodi Zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo pri HCPHS u Osijeku, a proizvođačima sjemena za obavljeno testiranje se izdaje posebno izvješće. Također, sjetva tretiranog sjemena kukuruza navedenim insekticidima se mora provoditi adekvatnim sijačicama. Zabranjena je od 2013. sezone uporaba pneumatskih sijačica s podtlakom ako nisu nadograđene gibljivom cijevi koja približava otpadne čestice tlu. Zašto?! Kod podtlačnih pneumatskih sijačica strujanje zraka kojeg stvara ventilator usmjereno je ispuhom u okolinu pod kutom 45° do 100°. Strujanjem nekontrolirano mogu biti ispuhane i potencijalno opasne otpadne čestice. Za vrijeme sjetve kukuruza poneki usjevi (uljana repica, jabuke) ili korovne biljke cvatu, pa pčele i drugi kukci koji ih posjećuju mogu biti izloženi negativnom djelovanju sitnih insekticidnih čestica “zanesenih” vjetrom. Prva nadogradnja podtlačne pneumatske sijačice u Hrvatskoj je napravljena u veljači 2009. (OLT Osijek), a 2010. godine je o istoj problematici od poljoprivredno-savjetodavne službe izdana brošura “Upute za sjetvu tretiranog sjemena kukuruza”. Kod sjetve mehaničke sijačice ne stvaraju zračno strujanje, a kod nadtlačnih pneumatskih sijačica strujanje zraka je usmjereno prema tlu. Kod njih otpadne čestice ne predstavljaju nikakav rizik od zagađivanja okoliša.

Izvor: 3025