Kolumne 07.01.2010. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 10:36.

UPIREMO PRSTOM: HPV i zbunjujuće obavijesti

Požalila nam se majka djevojčice iz Pribislavca koja je primila prvu dozu četverovalentnog cjepiva protiv humanog papilloma virusa - “dok za sljedeće doze Županija nema novca”, tvrdi ogorčena majka koja je, kao i drugi roditelji koji su potpisali suglasnost o cijepljenju, dezinformirana. Krenuli smo tragom podatka i došli u posjed kopije suglasnosti te poziva za cijepljenje i docjepljivanje koji je poslan roditeljima. Iz dokumentacije se jasno iščitavaju kontradikcije koje su zbunile roditelje. Kontradikcije su nastale jer se sudionici projekta (Županija, gradovi i općine te Zavod za javno zdravstvo) nisu na vrijeme usuglasili. U Zavodu su najmanje krivi, a u Županiji najviše jer javnosti nisu pravovremeno dostavili jasnu informaciju. Nisu je dostavili jer u trenutku dogovora oko modela plaćanja nisu znali kako će i odakle platiti svoju trećinu tereta niti su se usudili procijeniti koliko će biti interesa za cijepljenje. Valjda su se nadali da će odjek biti slabašan jer na roditelje (ili skrbnike) pada teških 1.000 kuna. Županijske nade su se obistinile jer je u Međimurju ovim prvim projektom usmjerenom na sprečavanje raka vrata maternice obuhvaćeno tek 150 djevojčica sedmih razreda. No, cjepivo Gardasil je skupo, pa je 150 djece velika stavka u županijskom proračunu (znatno viša od 100.000 kuna, koliko je planirano proračunom za 2010.).
Podsjetimo, za HPV je struka dokazala da je u direktnoj vezi s karcinomom vrata maternice te je i u našoj županiji pokrenut projekt cijepljenja djevojčica sedmih razreda koje provode stručnjaci školske medicine pri Zavodu za javno zdravstvo. Cijepljenje je dobrovoljno i roditelji potpisuju suglasnost, ali i preuzimaju obvezu plaćanja trećine vrijednosti cjepiva (i to prilikom davanja prve doze). Narednu trećinu troška plaćaju jedinice lokalne samouprave na čijem području dijete živi, a sljedeću (i posljednju) trećinu Međimurska županija, sukladno modelu financiranja dogovorenom na kolegiju načelnika i gradonačelnika početkom godine. Cijena triju doza cjepiva premašuje 3.000 kuna.
Međutim, taj redoslijed uplaćivanja trećina zainteresiranim roditeljima prezentiran je u sasvim krivom svjetlu. Prema dopisima koje posjedujemo, roditelji su tijekom prošle školske godine u školama dobivali informaciju o ovom obliku prevencije i obrazac koji su potpisivali kao suglasnost s pojašnjenjem da se “cjepivo daje u tri doze i da treća (ujedno i posljednja) doza dolazi na red u studenom ili prosincu ove godine”. Prilikom tog trećeg docjepljivanja, piše u dopisu (potpisanom “Međimurskom županijom i Zavodom za javno zdravstvo”), roditelji snose svoj dio, odnosno plaćaju 1.000 kuna. No, u praksi se pokazalo drugačije. Tijekom ljeta i početkom rujna stižu pozivi iz Zavoda za prvu dozu cjepiva i na njima piše DA CIJEPLJENJE PLAĆA RODITELJ (1.000 kn). Ne treba zaboraviti da je kraj kolovoza i početak rujna vrijeme opremanja djece za školu, što je većini roditelja ogroman izdatak. Pozivi za docjepljivanje drugom dozom šalju se u studenom, a treća i posljednja doza ove se godine neće ni davati djevojčicama jer Županija nije osigurala novac. Sredstva se planiraju tek za narednu godinu, kada bi djeca uključena u ovu fazu projekta i trebala primiti posljednju dozu.

P.S.
Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo MŽ Marina Payerl - Pal, dr. med., smatra da se projekt uspješno provodi zahvaljujući suradnji općina i gradova te Županije.
Slažem se da projekt živi zahvaljujući Zavodu koji ne zatvara vrata zainteresiranima za cijepljenje, kao i gradovima i općinama. U našem kraju ima jedinica lokalne samouprave iz kojih su roditeljima priskočili u pomoć (i Općina Pribislavec među njima!) te platili svoju dogovorenu cijenu cjepiva ili osigurali novac za djecu iz socijalno ugroženih obitelji. No, iz Županije nije stigla niti pravovremena jasna obavijest. Stoga, zasada, ne vidim zaslugu s te strane.

Izvor: 2854