Kolumne 12.06.2013. 00:00. Zadnja izmjena: 25.02.2016. 11:23.

Uz 'prinudnu upravu', SDP je mogao i gore proći

Dionica ceste D-20 od Svetoga Križa do Preloga ponovo je u prometu nakon što je zbog rekonstrukcije bila zatvorena punih sedam mjeseci. Završetak radova s nestrpljenjem se iščekivao jer je riječ o jednoj od najprometnijih cesta u Međimurju. I došao je taj dan. Bilo je to u ponedjeljak, 3. lipnja. Loše za političare jer je drugi krug lokalnih izbora bio u nedjelju, pa se ovaj događaj nije mogao iskoristiti za nečiju predizbornu promidžbu. Tako za završetak ovog opsežnog graditeljskog posla, koji je stajao više od 11 milijuna kuna, nije bilo nikakve velebne javne svečanosti.
Nije bilo pozornice, pa čak ni razglasa, a samim tim ni govornika. Nigdje ni traga, ni glasa nekom zvučnijem imenu, nekom ministru, recimo. A samo do pred nekoliko dana ranije, da o proteklim tjednima i ne govorim, redali se stranački i Vladini dužnosnici kao na tekućoj vrpci. Kao i uvijek uoči izbora, čak su se izmišljali događaji na koje su dolazili. Bili su beznačajni spram ovih pet kilometara ceste Sveti Križ – Prelog. Još mi je u sjećanju koliko glamurozna stranačko-ministarska bulumenta je svojedobno došla na otvorenje stotinjak metara asfaltiranog poljskog puta za vikendaše u Dragoslavec Bregu, ili nekoliko stotina metara puta u Badličanu, koji nikuda ne vodi! Ta, trebalo je nešto izmisliti kao razlog za narodno veselje.
Ovdje kod Svetog Križa, gdje se ništa nije trebalo izmišljati, okupilo se desetak ljudi. Najviši dužnosnici bili su novi međimurski župan Matija Posavec i voditelj varaždinske ispostave Hrvatskih cesta Stjepan Marković. Od saborskih zastupnika, koji su se inače rado slikali na predizbornim skupovima, samo bivši preloški gradonačelnik Dragutin Glavina te Sunčana Glavak, stranačka kolegica novog prvog čovjeka Preloga Ljubomira Kolareka. Nije bilo ni dosadašnjeg župana Ivice Perhoča, premda u taj ponedjeljak primopredaja vlasti još nije bila obavljena jer izborno povjerenstvo još nije službeno proglasilo rezultate izbora.
Novi župan poput dizača utega
Cestu je otvorio župan Posavec tako što je odmaknuo zapreku kojom je bila prepriječena. No, prije toga je morao skloniti poprilično težak betonski rubnik kojim je bila poduprta. Učinio je to sam i pritom pokazao da je i fizički snažan poput dizača utega. To i ne treba čuditi jer je sa svoje 33 godine najmlađi od svih župana u RH. K tome, vidjelo se na televiziji, redovito rekreativno trči poput Milana Bandića, čime održava tjelesnu kondiciju. Zbog svoje mlađahnosti, postao je medijski najeksponiraniji međimurski političar. Za sebe kaže da je spoj mladosti, iskustva i energije. A kako narodna poslovica kaže da na mladima svijet ostaje, i naša je sudbina u njegovim rukama, odnosno djelima. Sve nas zanima koje će novine unijeti u svome radu i svima nama utrti put ka boljem sutra, kako je najavljivao u kampanji.
To će se moći naslutiti već pri prvim potezima. Uzgred, novi čakovečki gradonačelnik Stjepan Kovač dobro je započeo kresanjem nekih dosadašnjih privilegija u gradskoj upravi. Pred Matijom Posavcem golem je i nadasve odgovoran posao, no, ne treba mu davati previše vremena za uhodavanje. Bio je četiri godine u vrhu županijske vlasti i sve mu je poznato. Ništa ga ne bi smjelo iznenaditi, pa vjerojatno neće biti ni nekih skrivenih kostura u ormaru. Sada ima i ono najvažnije što mu je nedostajalo - donošenje odluka. Da će biti teškoća, bit će. Predstoji mu kadroviranje i odabir suradnika. S obzirom na rejting njegove stranke u Međimurju, povelik je broj usta koja će vapiti da ih nahrani jer će se svi kleti zaslugama za njegov izbor. A tu su još i koalicijski partneri. Neće mu biti lako. Poželimo da rješavanje kadrovskih križaljki ne potraje previše dugo. Ima znatno važnijih poslova za župana i Županiju.
HSS se ubacio među „velike“
Inače, poslije ovih lokalnih izbora, kako na državnoj razini, tako i na našoj županijskoj, zamalo sve političke grupacije zadovoljne su ishodom! No, brojke kazuju da uz dobitnike ima i gubitnika. „Velike“ političke stranke to nisu očekivale, ali statistički je najviše napredovao HSS! Sada ima načelnike u tri općine, a dosad nije imao niti jednoga! U plusu, ali samo za po jedno načelničko ili gradonačelničko mjesto, još su samo HDZ i nezavisne grupe građana. Među dobitnike se može svrstati i HNS koji je u odnosu na ranije izgubio jednog gradonačelnika (Prelog), ali je dobio župana, pa bi to mogla biti prevaga u plus. Na gubitničkoj strani međimurskog političkog spektra su HSLS i SDP koji su siromašniji za po dva dužnosnička mjesta u općinama i gradovima. No, kako je SDP uz to ostao i bez župana, on je najveći gubitnik ovih lokalnih izbora.
S obzirom na događanja u toj stranci, kojima je bilo kumovanja i u Središnjici, zlobnici bi rekli, još je dobro i prošla. Bilo je mnogo sličnosti sa zagrebačkom organizacijom SDP-a. I ovdje je najprije izabran jedan kandidat za župana, a kako ga Zagreb, ili tko zna ‘ko, nije prihvatio, suspendirano je i raspušteno županijsko vodstvo stranke, pa uveden povjerenik iliti „prinudna uprava“. Premda je to najprije odbijao, povjerenik Ivan Perhoč na kraju je sam sebe morao promovirati za kandidata za župana. Za svo to vrijeme njegovi su konkurenti bili u predizbornoj promidžbi i pridobivanju naklonosti birača. Rezultati su poznati.

Umjesto P.S.-a

U povjesnici bi moglo biti zapisano da je Čakovec nekoć, do sredine prošlog stoljeća, bio grad bicikla. Tisuće ljudi iz okolnih, pa i udaljenijih mjesta njime su se koristili za dolazak na posao u neku od ondašnjih velikih tvornica ili u grad samo u kupovinu ili radi obavljanja nekog posla u uredima lokalne i državne uprave. Osobnih automobila tada je bilo vrlo malo jer su bili skupi, a i teško ih se nabavljalo. Stoga su na nekoliko mjesta u središtu Čakovca bila velika parkirališta sa stalcima samo za bicikle, a imala su ih i sva veća poduzeća. Nije bilo komocije kao danas u automobilima, ali su s biciklom bili neusporedivo manji troškovi, a i bilo je zdravije.

Izvor: 3033